DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti vyzvali ministry Víta Rakušana a Pavla Blažka, aby zabránili kriminalizaci lidí...

Piráti vyzvali ministry Víta Rakušana a Pavla Blažka, aby zabránili kriminalizaci lidí za držení produktů s HHC a jejich zavírání do vězení

-

Piráti jako jediní hlasovali na vládě proti plošnému zákazu HHC a dalších derivátů THC, protože situaci podle expertíz zhorší. Za držení tzv. většího než malého množství těchto produktů by navíc nově lidem hrozilo až několik let vězení, stejně jako za držení mnohem nebezpečnějších látek. Na dnešním jednání kabinetu proto vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš vyzval ostatní členy vlády, aby odpovědné resorty a orgány informovaly veřejnost o postupu a společně zabránily posílání lidí do vězení například za to, že si ve výprodejích nakoupili do zásoby produkty s HHC, které budou od 1. března zakázány. V reakci na to bylo garantováno jednání ministra spravedlnosti, vnitra a policejního prezidenta, kde problematiku co nejrychleji dořeší.

Platnost nařízení, které z HHC, HHC-O a THCP dělá dočasně zakázané látky, vstoupí v platnost 1. března. Piráti byli proti plošnému zákazu a prosazovali co nejrychlejší a nejefektivnější řešení, tedy vydání tzv. opatření obecné povahy ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Díky tomu by zmizely z trhu v rámci pár dnů pouze cukrovinky s obsahem těchto látek, které jsou rizikové mimo jiné proto, že vypadají jako běžné potraviny.

„Za Piráty jsme hlasovali proti tomuto nesmyslnému zákazu, který již nyní vede k nástupu jiných, možná nebezpečnějších látek na trh. Dnes jsem navíc apeloval na členy vlády, abychom společně našli vhodné řešení a zamezili zbytečné kriminalizaci lidí, kteří reagovali například na výprodeje před zákazem a mají nyní zásobu HHC pro svou vlastní potřebu. Jde to i proti smyslu dalších reforem, ke kterým se tato vláda zavázala – snižování nákladů na stíhání, správní a trestní řízení, snižování počtu vězňů a další,“ uvedl po jednání vlády Ivan Bartoš.

„Od rozhodnutí vlády o zákazu všech produktů s HHC uplynulo několik týdnů, ale uživatelé i prodejci jsou stále v nejistotě ohledně přístupu státu po tomto datu. Zaznamenali jsme vyjádření například ministra zemědělství, že držení bude řešeno pouze v rovině přestupků, protože účelem přece bylo jen ochránit děti. Z ministerstva vnitra a spravedlnosti ale veřejnost informace stále nemá a podle práva mohou být uživatelé, kteří se předzásobili, a ve větší míře též prodejci, kteří nestihli rozprodat zásoby, odsouzení k trestům odnětí svobody až na osm let. To je za Piráty nepřípustné a chceme, aby vláda takové situaci zamezila a přišla s okamžitým řešením,“ vysvětluje členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jana Michailidu.

„Celou situaci bylo nutné řešit, je naprosto nevyhnutelné, aby se Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo vnitra a další orgány, například Policie ČR, jasně vyjádřily, jak budou k držení nově a dočasně zakázaných látek přistupovat,“ dodal Bartoš.

Piráty připravovaný komplexní pozměňovací návrh k zákonu o psychomodulačních látkách by zařazení látek mezi zakázané nebo naopak psychomodulační realizoval v souladu s programovým prohlášením vlády dle míry jejich škodlivosti. Výrobky by si nově mohli koupit pouze lidé starší 18 let a prodávat by je mohli za jasně daných podmínek jen registrované firmy. Prodejci budou mimo jiné muset uvádět účinky, možná rizika i doporučené dávkování a na produkty nebude povolena reklama. Návrh také zvýší příjmy státního rozpočtu, počítá totiž s poplatky a do budoucna i se spotřební daní.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.