DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti zastaví střet zájmů u politiků, podpoří rodiny s malými dětmi i...

Piráti zastaví střet zájmů u politiků, podpoří rodiny s malými dětmi i vyšší nezávislost České televize a Českého rozhlasu

-

Praha, 16. května 2023 – Důležité změny zákonů budou tento týden prosazovat Piráti. V pátek se na mimořádné schůzi sejde i z pirátské iniciativy Sněmovna, aby definitivně schválila zákon, který zastaví střet zájmů u politiků. To prosazuje předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. „Narovnáme prostředí v naší zemi, zabráníme prorůstání politiky, velkých mediálních domů a obchodních koncernů,” uvedl Michálek. Piráti se dále zasadí o zvýšení podpory rodin s malými dětmi, v koalici už došlo ke shodě na navýšení rodičovského příspěvku. „Nyní u rodičáku dojednáváme jeho konkrétní parametry,” vysvětlila místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Na současné schůzi Sněmovny budou Piráti rovněž hlasovat pro úpravu zákona, která zajistí větší nezávislost a stabilitu veřejnoprávních České televize a Českého rozhlasu.

STŘET ZÁJMŮ POLITIKŮ

Návrh Pirátů, který zamezí střetu zájmů u vysoce postavených politiků zavádí skutečnou vymahatelnost a zpřísnění podmínek v případě, že politik vlastní mediální domy nebo pobírá veřejné zakázky a zároveň je členem vlády. „Pravidla budou platit pro všechny, bez ohledu na barvu politického dresu. Zákon už švindlíři nebudou moci obcházet ani svěřenskými fondy, budou se posuzovat skuteční majitelé. Členové vlády si už nebudou moct přihrávat zakázky či dotace do vlastních firem,” konstatoval Jakub Michálek. Poslanci, ministři ani prezident nebudou moci vlastnit velké mediální domy. Zákon obnoví občanům možnost nahlížet do majetkových přiznání politiků. „Pokud schválení novely v parlamentu opět někdo vyobstruuje, navrhneme, aby se dojednal v červnu. Není možné takto dlouho obstruovat, návrh zde leží déle než rok. Pokud budou pokračovat obstrukce, navrhneme hlasování na pevný čas,” sdělil Michálek.

PODPORA RODIN S DĚTMI

Piráti navrhli a prosazují zvýšení rodičovského příspěvku z 300 tisíc korun minimálně na 350 tisíc korun. Tím by rodiče měli alespoň částečně kompenzovanou inflaci. „Zapomíná se na podporu rodin s malými dětmi. Rodičovský příspěvek, který nahrazuje mzdu, zamrzl svou hodnotou v roce 2020, rodiny dnes mají na osobu 7 – 9,5 tisíce měsíčně. To je částka směšně nízká,” popsala Olga Richterová. Piráti také prosazují pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku navázanou na průměrnou mzdu. „Aktuálně v koalici došlo ke shodě na navýšení rodičovského příspěvku. Dojednáváme už jen konkrétní parametry,” řekla Olga Richterová. Piráti rovněž pracují na lepší dostupnosti předškolní péče, garanci místa v mateřské škole či jiném předškolním zařízení a rozšíření nabídky částečných úvazků pro matky s dětmi. „Usnadněním zapojení rodičů na trh práce pomůžeme nejen jim samotným, ale skrze daně a odvody také státnímu rozpočtu,” doplnila Richterová.

VĚTŠÍ NEZÁVISLOST VEŘEJNOPRÁVNÍCH MÉDIÍ

Piráti podporují změnu mediálních zákonů, které vznikly ještě v devadesátých letech a nereflektují vývoj nových technologií. „Jsme pro větší nezávislost a stabilitu veřejnoprávních médií, tedy i posílení role Senátu při jmenování rad a zpřísnění podmínek pro nominaci členů rad,” vysvětlila Olga Richterová. Novela zákona zvýší počet členů Rady České televize na osmnáct ze stávajících patnácti. Rada Českého rozhlasu by počtem členů zůstala stejná. Do volby se nově zapojí i Senát. Ten by měl obsazovat třetinu míst, zbývající dvě třetiny pak poslanci.

KONEC MONOPOLU VZP

Piráti rovněž míří za zrušením monopolu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro sjednávání zdravotního pojištění pro rodinné příslušníky v Česku pracujících mezinárodních expertů. „Současný zákon je nesystémový a nefér, v minulém volebním období ho protlačila koalice ANO, SPD a KSČM. Novelou rozšíříme vstup dětí těchto odborníků do systému veřejného zdravotního pojištění během prvního roku života, což povede ke snížení dluhů v nemocnicích. Navrátíme tím rovněž férovou konkurenci soukromých pojišťoven,” uzavřela Olga Richterová.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.