DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPirátka Gregorová hostila promítání emotivního dokumentu o špehování v Číně

Pirátka Gregorová hostila promítání emotivního dokumentu o špehování v Číně

-

Brusel, 5. července 2023 – Dokument Total Trust, který v Bruselu promítala europoslankyně Markéta Gregorová spolu s iniciativou Interactive Media Foundation, vykresluje osobní příběhy čínských aktivistů a jejich rodin, které čelí šikaně, věznění a mučení ze strany čínského režimu.

„Tento dokument by měl vidět celý svět. Ta bezmoc, zoufalství rozdělených rodin, šikana – vše je mrazivě přesně vyobrazeno. Když je čínský obhájce lidských práv pozván vystoupit na evropské akci k lidským právům, a několik neznámých lidí si jim sedne před dveře a zablokuje celou rodinu od vycházení. Když zoufalí lidé v tisícovkách bytů křičí „Nemáme jídlo!“ na celé město při nezvládnuté pandemii koronaviru. Když matka se malým synem jede na proces se svým mužem, kterého roky neviděla, a zastaví ji na dálnici policie a bez vysvětlení ji nepouští dál a šikanuje celou noc. Nedá se to předat slovy. A všechno to umožňují sledovací technologie, které poskytují čínskému režimu i evropské firmy,“ vypočítává emoce z filmu europoslankyně Gregorová. 

Akce se konala v rámci týdne obhájců lidských práv: „Čínská občanská společnost si totiž připomíná již osmé výročí tzv. ‚incidentu 709‘, při němž bylo nespravedlivě zadrženo, vyslýcháno a uvězněno více než 300 právníků a ochránců lidských práv. Cílem zásahu bylo zastrašit a umlčet bojovníky a bojovnice proti utlačovatelskému režimu, kterým v zemi vládne Čínská komunistická strana,“ vysvětluje Gregorová.

Po promítání následoval diskuzní panel se zástupkyní Hong Kong Watch, a experty z oblasti sledovacích technologií a evropské legislativy v tomto ohledu. „Když před dvěma lety prošla Parlamentem má legislativa týkající se vývozu šmírovacích technologií do rukou autoritářů, věděli jsme, že není vyhráno. Míra, s níž některé státy, jako je Kypr, Bulharsko, nebo Lucembursko, však tuto regulaci obchází a zboží dál vyvážejí, je šokující. Mým úkolem nyní bude přesvědčovat vlády těchto zemí, co tím způsobují,“ dodává Markéta Gregorová.

Pirátská europoslankyně se tématu porušování lidských práv v Číně věnuje dlouhodobě. Na sklonku uplynulého roku Markéta Gregorová uspořádala např. výstavu zakázaného čínského umělce Badiucaa, který kvůli hrozbě z čínského režimu působí v australském azylu, a nedávno se mu například pokoušela čínská ambasáda zabránit výstavě v Polsku.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.