DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPirátská poslankyně Klára Kocmanová spouští s organizací proFem sbírku na centrum pro...

Pirátská poslankyně Klára Kocmanová spouští s organizací proFem sbírku na centrum pro oběti sexualizovaného násilí

-

Každá druhá žena a každý čtvrtý muž v Česku zažijí dle průzkumů sexualizované násilí, nátlak nebo obtěžování. Každá desátá žena se stane obětí znásilnění. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová spolu s organizací proFem proto zahájila sbírku na vybudování prvního centra pro oběti sexualizovaného násilí v Česku. „Žádné takové zatím u nás neexistuje. Přitom většina žen, které zažily znásilnění, sexualizované násilí nebo nátlak, pomoc potřebuje. Obětí jsou mezi námi desetitisíce, mnohé z nich potřebují pomoc, aby se s následky traumatizující zkušenosti vyrovnaly a vrátily se k plnohodnotnému kvalitnímu životu,” uvádí Klára Kocmanová.

Centrum PORT, které nabídne komplexní pomoc a péči obětem sexualizovaného násilí, vzniká pod patronací organizace proFem na Praze 6. Výtěžek veřejné sbírky půjde zejména na celkovou rekonstrukci a vybavení centra.

Pomoc obětem sexuálního násilí není dostatečná, péče musí posílit. Dlouholeté zkušenosti organizace proFem jsou zárukou profesionální péče bez předsudků, se kterými se bohužel oběti musí často potýkat. Věřím, že sbírka bude úspěšná a podaří se zaplatit rekonstrukci prostor tak, aby se zde oběti cítily bezpečně a komfortně. Na politicích je, aby zároveň pracovali jak na legislativní úpravě domácího a sexuálního násilí, tak posílili prevenci, díky které se budou počty obětí snižovat,” vysvětluje Klára Kocmanová.

Centrum PORT zajistí obětem sexualizovaného násilí krizovou pomoc, možnost okamžitého ubytování, sociální a právní poradenství, individuální a skupinovou psychoterapii, speciální výslechovou místnost nebo sběr a uchování genetických vzorků a důkazů či lékařskou pomoc. Oběti najdou všechny tyto služby na jednom místě, budou poskytované vyškoleným personálem a reflektovat individuální potřeby každé klientky či klienta.

Prostory centra budou mít více než 300 metrů čtverečních. Jejich rekonstrukce je velmi nákladná. Navíc nás, jako všechny ostatní, zaskočila vysoká inflace a zdražování. Některé materiály nás nyní stojí i víc než dvojnásobek toho, s čím jsme počítali. I přes podporu z Norských fondů, českých firem, nadací nebo využití našich rezerv či individuálních dárců stále nemáme dostatek prostředků,” uvádí Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem, neziskové organizace, která pomáhá obětem sexualizovaného či domácícho násilí už tři desítky let.

Pirátská poslankyně Klára Kocmanová se tématu sexualizovaného násilí věnuje dlouhodobě. Kromě podpory vzniku centra například prosazuje redefinici znásilnění, která lépe ochrání oběti, či schválení evropské úmluvy o potírání a prevenci násilí.

Více informací o sbírce zde: https://www.donio.cz/port

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.