DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPirátský eurokandidát David František Wagner získal druhé místo Gendermana roku 2023

Pirátský eurokandidát David František Wagner získal druhé místo Gendermana roku 2023

-

Praha, 14. prosince 2023 – Letošním nositelem druhého místa ceny Genderman roku v kategorii veřejně známá osobnost se stal David František Wagner, člen Pirátské strany a současně také pětka kandidátky Pirátů do Evropského parlamentu. Ceny uděluje Otevřená společnost za účelem zviditelnění, propojení a ocenění mužů, kteří odmítají sexismus a veřejně proti němu vystupují či aktivně podporují genderovou rovnost. V roce 2021 převzal titul Genderman tehdejší pirátský poslanec František Kopřiva, v minulém roce se jako druhý umístil předseda Pirátů, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Mezi finalisty byl i pirátský ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

„Ocenění si velmi vážím. Přesto mám smíšené pocity, které při přebírání této ceny přebírám. Napadá mě totiž, že nejspíš jsem toto ocenění dostal jen proto, že jsem se zachoval stejně, jako se v podobné situaci běžně a základně očekává od žen. O tom, že žena z něčeho ustoupí, dá někomu jinému přednost, myslí víc na prospěch druhých se moc často nedozvíme. Protože se to děje velmi často. Protože se to považuje za normální. Navíc zatímco u mne to byla volba, u žen to leckdy dobrovolná volba není. Ať už kvůli špatně nastaveným podmínkám a nerovnému přístupu, který jim nedává na výběr,“ uvedl na slavnostním předání David František Wagner, který cenu získal za ustoupení na kandidátce ve prospěch žen. 

„Situace v Česku je jednoduše velmi, velmi špatná. Zastupitelská demokracie samozřejmě není nutně jen o genderu, ale nepoměr v účasti žen v politice je tak dlouhodobý a zároveň tak velký, že otázku pohlaví pominout nelze. A má to samozřejmě dopady i na to, jaká politika se v Česku dělá,“ poukázal na stále přetrvávající problémy nerovnosti Wagner.

Stát podle Wagnera sám vytváří podmínky, které ženám omezují příležitosti k zapojení: „Oproti západní Evropě máme ohromně dlouhou dobu, po kterou ženy zůstávají s dětmi doma. Česko se také ani příliš nesnaží zajistit dostatečnou kapacitu školek nebo dokonce jeslí a umožnit snazší částečné úvazky. Ženy se pak vrací ke kariéře výrazně později a k tomu čelí dalším a dalším drobným diskriminacím a ústrkům, které často vnímáme jako něco samozřejmého, normálního. Tváříme se, že jde o výsledek přirozené soutěže. Ale tak to není. Máme tady dlouhodobě nahnutou plošinu, kde občas ještě přihodíme ženám nějakou zátěž navíc, a pak říkáme, že můžou soutěžit jako všichni ostatní.“ 

Je tak podle jeho slov na čase, aby se problém konečně přestal ignorovat a naopak systematicky řešil: „Máme tady dlouhodobě nahnutou plošinu, kde občas ještě přihodíme ženám nějakou zátěž navíc, a pak říkáme, že můžou soutěžit jako všichni ostatní. Pro začátek by stačilo si přiznat, že to hřiště není pro všechny stejně rovné, že ženy čelí statisticky významně horším podmínkám na mnoha životních úrovních a že to tak nemusí být. A když u toho třeba snížíme daně na ženské hygienické potřeby a zpřístupníme školky, bude to prima první krok,“ dodal Wagner.

David František Wagner (14. 11. 1988) se narodil v Písku, vystudoval osmileté gymnázium a následně Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, kde po titulu bakaláře získal i titul magistra. S Piráty nastoupil v roce 2017 do Sněmovny jako tajemník poslaneckého klubu, po půl roce přešel na pozici asistenta poslance. Dva roky vedl Zahraniční odbor Pirátů, od roku 2021 slouží v Republikovém výboru strany. Zabývá se převážně evropskými, mezinárodními, ekologickými a ekonomickými tématy. V současnosti pracuje v Evropském parlamentu jako vedoucí poslanecké kanceláře a poradce.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.