DomůZprávy a názoryTiskové zprávy„Píše se to AI” - Pirátka Gregorová spouští osvětovou kampaň o umělé...

„Píše se to AI” – Pirátka Gregorová spouští osvětovou kampaň o umělé inteligenci

-

Praha/Brusel, 21. června 2023 – Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová v nové kampani spojí síly s experty a expertkami v oboru, ale také se samotnou umělou inteligencí. V průběhu léta chce pro českou veřejnost otevírat témata, která přicházejí s rozvojem nástrojů umělé inteligence a diskutovat s veřejností stěžejní otázky. „Děsí vás, anebo jí fandíte? Myslíte, že si brousí zuby i na vaši práci? Všechny otázky se pokusíme v kampani zodpovědět – a sami si vyzkoušíme, kolik lidské práce se dá nahradit.”

„S umělou inteligencí se v poslední době roztrhl pytel. Mluví se o ní snad všude a je téměř nemožné se jí vyhnout. Logicky tedy vyvstávají otázky ohledně možných výhod, ale i nástrah a hrozeb které s sebou ona AI přináší. Proto jsem se rozhodla toto téma otevřít a přiblížit jej veřejnosti,” uvádí Gregorová jako motivaci pro spuštění kampaně.

V červenci minulého roku zachvátila online svět svým generováním obrázků Midjourney, v listopadu představila společnost OpenAI chatovacího robota ChatGPT. Od té doby zájem o AI aplikace raketově roste. „A proto je na čase otevřít zásadní diskuse v rámci širší veřejnosti,” vysvětluje Gregorová svoje motivace. “Edukační je již název kampaně – Píše se to AI. Zkratka AI označuje Artificial Intelligence, anglický výraz pro umělou inteligenci. V češtině to však velmi svádí ke zkratce UI, kterou ale už dlouhou dobu v online prostředí zabírá User Interface, tedy uživatelského prostředí. A nebyla bych to já, kdybych nezahrnula i prvek humoru, tedy odkaz na satirický kanál Vyslovuje se to mem,” vysvětluje Gregorová.

Kromě již tradičních výstupů v podobě podcastů s experty, osvětových videí a článků chystá pirátská europoslankyně i úplně nové formáty. „Moc ráda bych si o umělé inteligenci popovídala ‘live’, nejradši i s hosty a hostkami na Instagramu a Twitchi. Ale taky ‘offline’, na ulici s lidmi o tom, jestli se bojí, že je AI nahradí v jejich profesi. Co by to ale bylo za kampaň o AI bez jejího zapojení? Ať už půjde o generování textu nebo grafiky, použiji vše, co současné technologie nabízí. Tyto výstupy budu pak označovat větou ‘Píše (se) to AI’. Chci veřejnosti ukázat, čeho všeho jsou nové technologie schopné a také ji seznámit s možnými hrozbami, které pro nás představují,” naznačuje průběh kampaně Gregorová.

Kampaň je financovaná z prostředků frakce Evropského parlamentu Greens/EFA a bude komunikována skrze již brzy dostupné webové stránky, sociální sítě europoslankyně Markéty Gregorové (Twitter, Instagram) a mediální partnerství. Předchozí kampaně Markéty Gregorové se zaměřovaly na kyberbezpečnost (NEklikat), dezinformace a boj proti nim (Pravda bolí) a větší pestrost v politice (Politika je pro všechny).

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.