DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPodpora eko plynu, bezemisních budov a jednodušší sdílení velkých dat. Piráti podpořili...

Podpora eko plynu, bezemisních budov a jednodušší sdílení velkých dat. Piráti podpořili důležité návrhy pro budoucnost Evropy

-

Brusel, 10. února 2023 – Zjednodušení podmínek investic a přímá podpora do obnovitelného a nízkouhlíkového plynu. To je jeden z důležitých návrhů, který včera podpořili europoslanci ve výboru pro průmysl, výzkum a energeticku (ITRE). Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy, který ve výboru působí, podpořené návrhy sníží dopady současného souběhu několika krizí.

Varianty nízkoemisního plynu můžou být jednou z cest, jak vykrývat výpadky v produkci obnovitelných zdrojů. Existuje ale obří riziko vybudování infrastruktury pro zemní plyn, která bude brzy zbytečná a podpoří jenom fosilní barony. Na to musíme dát pozor,“ připomíná Mikuláš Peksa, který návrhu podpořil.

S klimatem a jeho výhledy souvisí i výrazně pozitivnější a méně problematický návrh k podpoře udržitelnějších, bezemisních budov. Taková řešení už existují, dlouhodobě jsou výhodná a šetří jak životní prostředí, tak i peníze Evropanů. „Navrhnutá cesta, pro kterou jsme hlasovali ve výboru, je nejen ve finanční podpoře, ale i ve zjednodušení staveb,“ vysvětluje Peksa.

Dalším tématem jsou velké změny, které přinese do digitální ekonomiky tzv. akt o datech. Peksa usiluje o co nejvyšší zachování ochrany soukromí občanů, ale také chce zjednodušit a zrychlit přesuny velkých databází uvnitř Evropské unie. I to schválili europoslanci ve výboru. „Data Act může znamenat významnou podporu pro evropskou digitální ekonomiku,“ dodává Peksa.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.