DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPoločas vlády: Piráti prosadili lepší podporu rodin, zefektivňují stát, osekávají byrokracii i...

Poločas vlády: Piráti prosadili lepší podporu rodin, zefektivňují stát, osekávají byrokracii i prostor pro korupci a vrací páteř zahraniční politice

-

Navýšení rodičovské, posílení práva rodičů na pobyt s dítětem v nemocnici, osekání byrokracie, příprava reformy dostupného bydlení, stopka na zneužívání médií a dotací politiky, e-dokladovka, možnost online žádostí o důchod, usnadnění instalace obnovitelných zdrojů energií či navrácení rovné páteře zahraniční politice. To jsou příklady zlepšení, která Piráti realizovali za dva roky ve vládě. „Podařila se nám řada dobrých věcí, hodně je toho ale ještě před námi. Postupně budeme spouštět další klíčové projekty, které jsme pečlivě připravovali, ať už jde o oblast digitalizace nebo třeba dostupného bydlení,“ uvedl předseda Pirátů, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Uplynulé dva roky byly ve znamení výzev a pro naše občany byly velmi náročné. Za Piráty tak byla prioritou jak podpora občanů v krizi, do které nás uvrhla Putinova válka na Ukrajině, tak náprava léta opomíjených problémů, které lidi trápí a snižují jim kvalitu života. Jsem rád, že se nám podařilo prosadit například navýšení rodičovské o 50 tisíc, přídavku na dítě, dostupnější částečné úvazky nebo zjednodušení příspěvku na bydlení,” sdělil Bartoš s tím, že v běhu je příprava dalších opatření – třeba rozšíření předškolní péče skrz dětské skupiny.

„Intenzivně pracujeme na zlepšení dostupnosti bydlení, roky bohapusté ignorace tohoto problémů se ovšem nedají dohnat za den. Nedávno jsme mimo jiné předložili zákon o podpoře v bydlení, který předchozí vlády jen léta slibovaly. Komplexní reforma, jež budeme postupně spouštět, může pomoci až 2 milionům lidem. K tomu jsme zajistili i 10 miliard na výstavbu,” nastínil ministr pro místní rozvoj.

Daří se také postupovat v digitalizaci státu, odbourávání nadbytečné byrokracie a zlepšování služeb pro občany, což šetří čas i peníze. „V prvním roce vlády se podařilo připravit vše potřebné pro rozjetí Digitální a informační agentury, která od letošního jara řídí vývoj digitálních služeb státu. Od ledna tak bude pro všechny občany Česka dostupná občanka v mobilu, pustili jsme do světa lepší Portál občana, kde jde nyní zjistit třeba bodový stav řidiče, zařídit si zdarma výpis z živnostenského či trestního rejstříku či si nastavit upozornění na konec platnosti občanského i řidičského průkazu. Schválili jsme také digitální plnou moc, která naběhne v druhé polovině příštího roku. A náš ministr Michal Šalomoun v rámci osekávání byrokracie prosadil mimo jiné možnost žádat o všechny typy důchodů online, aby nikdo nemusel vystávat zbytečné fronty na úřadech,“ popsal předseda Pirátů s tím, že Michal Šalomoun připravuje už třetí antibyrokratický balíček.

Postupuje i boj proti korupci: „Piráti mají 14 let čistý štít i díky řadě vnitřních mechanismů a pravidel, a to samé chceme i pro náš stát. Máme konečně vymahatelný zákaz pro vrcholné politiky vlastnit mediální domy či zneužívat dotace, prosadili jsme zákon na ochranu oznamovatelů, kteří upozorní na nekalé praktiky, firmy s nečistou minulostí už nebudou moci uspět ve veřejných tendrech, nebo se nám podařilo zastavit tutlání platů nejvyšších státních úředníků a informací o ČEZ,“ uvedl Ivan Bartoš. V nejbližší době budou podle něj Piráti chtít dotáhnout novelu, která posílí nezávislost veřejných žalobců na politické moci či protlačit regulaci lobbingu, aby bylo vidět na zákulisní hráče.

Úspěchem je rovněž česká diplomacie pod vedením pirátského ministra zahraničí Jana Lipavského. „Díky ministru Janu Lipavskému se Česko stalo členem Rady OSN pro lidská práva, výrazným způsobem jsme se zasadili o pomoc Ukrajině po vpádu Putinových vojsk, prosadili jsme sankce za zločiny proti lidským právům a zmrazili ruský státní majetek v Česku. Česká republika tak skvěle zvládla několik bezprecedentních situací, nebo třeba i loňské evropské předsednictví, a z pasivního hráče se konečně stala rovnocenným čitelným a aktivním partnerem v zahraničí.”

Piráti také nedávno spolupředložili novelu zákona, která po schválení umožní korespondenční volbu krajanům v zahraničí. Vytrvale bojují i za práva duhových rodin a LGBTQ+ či prosazování moderního přístupu k návykovým látkám a jejich zodpovědnou racionální regulaci.

Přehled hlavních výsledků za uplynulé dva roky za Pirátskou stranu ZDE

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.