DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPomoc domácnostem a firmám bez zadlužování státu: Piráti prosadili mimořádnou solidární daň...

Pomoc domácnostem a firmám bez zadlužování státu: Piráti prosadili mimořádnou solidární daň ve Sněmovně

-

Praha, 4. listopadu 2022 – Sněmovna dnes schválila daňový balíček, jehož součástí je i zavedení daně z mimořádných zisků pro energetické firmy, banky a rafinerie, tzv. windfall tax. S tímto návrhem přišli Piráti v květnu po vzoru západních zemí. Jde o dočasné opatření, jak ulevit domácnostem i firmám, které zasáhla energetická krize, bez prohlubování zadlužování státu.

„Jsem rád, že se Pirátům solidární příspěvek podařilo prosadit. Energetické firmy a banky mají zisky kvůli zdražování a válce, zatímco na domácnosti a podniky z jiných sektorů krize dopadá těžce. Zmíněná odvětví by se tak měla solidárně podílet na řešeních. Jejich neočekávané zisky jdou ostatně z kapes lidí a ostatních firem, a právě tam by se měly vybrané peníze vrátit,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek

„Za Piráty jsme navrhovali, aby platily i středně velké banky, které vydělaly přes 2 miliardy korun, ale ministerstvu financí ze zákona záhadně vypadly. Takhle jsme přišli o 8 miliard na daních, a navíc to dělá na trhu nerovné podmínky. Hlavní ale je, že vláda prosadila nové významné příjmy a teď je musíme i reálně vybrat, jak nám garantoval ministr financí,“ popsal Michálek.

„Piráti s návrhem na mimořádnou solidární daň z neočekávaných zisků přišli již v květnu, a to po vzoru západních zemí. K tomuto kroku již přistoupilo Německo, Itálie, Španělsko, Belgie či Nizozemí. Cílem je férově a solidárně rozložit břemeno současné krize tak, aby ji společnost zvládla. Bez toho, abychom se dál propadali do dluhové pasti,“ dodala místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.