DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPoslanecká sněmovna schválila příspěvek 5 tisíc na dítě

Poslanecká sněmovna schválila příspěvek 5 tisíc na dítě

-

Už pouze souhlas Senátu a podpis prezidenta chybí k definitivnímu schválení jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě. Ten by měly obdržet na každé nezletilé dítě domácnosti s celkovým ročním příjmem do milionu korun hrubého. Jde o jeden z kroků, kterými vláda reaguje na zvyšující se ceny a inflaci. Od počátku byl příspěvek koncipován tak, aby jeho administrace byla co nejjednodušší. Rodiče, kteří v červnu pobírají přídavek na dítě, dostanou v srpnu peníze automaticky. Ostatní mohou vyplnit jednoduchou žádost online, či využít Czech POINT


Návrh MPSV schválilo 158 ze 166 přítomných poslanců, nikdo se nevyslovil proti. „Posunuli jsme se o důležitý krok kupředu, abychom podle plánu v srpnu mohli začít vyplácet příspěvek, který pomůže řadě rodin se středními a nízkými příjmy. Peníze dostanou v době, kdy mají vysoké výdaje spojené se začátkem školního roku. Sám jako táta vím, že toto období může být opravdu finančně náročné. Nyní je situace ještě komplikovanější, protože všichni čelíme velkému zdražování,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nárok na příspěvek by podle odhadů ministerstva mohlo mít přibližně 1,56 milionu dětí. Podrobnosti k této formě pomoci rodinám i způsobu výplaty peněz naleznete na této stránce, kde přehledně odpovídáme na nejčastější otázky. Příjmy za uplynulý rok se budou prokazovat pouze formou čestného prohlášení, nebude tedy nutné připojovat jakékoliv přílohy žádosti. Příjmy ověříme s využitím dat finančních úřadů a České správy sociálního zabezpečení.

„Musím odmítnout některé opoziční návrhy, především pak ten, abychom příspěvek vypláceli každý měsíc až do konce roku. Takový krok by znamenal výdaj přesahující 60 miliard, tedy přes 12 miliard za měsíc. Já se ptám, kde bychom na to teď vzali? V našem návrhu počítáme s tím, že budeme ze státního rozpočtu potřebovat asi 7,8 miliardy korun,“ řekl ministr Jurečka. „Musíme se za současné situace chovat především rozpočtově odpovědně a myslet na to, že každý výdaj státu je teď bohužel pomocí na dluh. Doba, kdy se tu zbytečně rozhazovalo, je ale naštěstí pryč. Ostatně i z toho důvodu, že předchozí vláda bezmyšlenkovitě pumpovala peníze do ekonomiky, nyní řešíme enormní nárůst inflace,“ připomněl.

MPSV kromě příspěvku na dítě připravilo řadu dalších kroků, které reagují na aktuální situaci. Například od dubna došlo ke zvýšení životního a existenčního minima o 10 % a od těchto hodnot se odvíjí celá řada sociálních dávek. Další zvýšení od července je reálnou možností. Inflace se promítá také do výše penzí, které se letos valorizují hned třikrát. Průměrný důchod se tak zvedne o 2 500 korun. Připravujeme také balíček pomoci pro zdravotně znevýhodněné a některé další kroky. „Platí, že na žádnou zranitelnou skupinu občanů nezapomínáme. Co je ale také důležité, chceme co nejvíce digitalizovat, abychom pomoc státu k lidem, kteří ji potřebují, dostali jednoduše a efektivně,“ dodal Jurečka.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.