DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPoslankyně Pirátů Klára Kocmanová vyzývá k ukončení každoročního zabíjení desetitisíců mláďat srnců

Poslankyně Pirátů Klára Kocmanová vyzývá k ukončení každoročního zabíjení desetitisíců mláďat srnců

-

Praha, 12. dubna 2023 – Sekání luk v období jara přináší každoroční smrt nebo zmrzačení desetitisíců mladých srnčat. V tomto období totiž srny rodí mláďata, která pak ukrývají před predátory ve vysoké trávě. Srnčata však nejsou schopna utéct před velkými zemědělskými stroji, jejich instinktem je přikrčit se k zemi. To má zmíněné tragické následky. Poslankyně Pirátů Klára Kocmanová proto jedná o systémové změně s Ministerstvem zemědělství – o vzniku dotačního programu na financování dronů s termovizí. Drony by zvěř lokalizovaly a myslivci s dobrovolníky by je poté vynesli mimo sečenou plochu. Spolu s iniciativou Stop sečení srnčat pirátská poslankyně rovněž založila sbírku, z jejíhož výtěžku se již pro tuto sezónu drony pořídí.

„„Každý rok zemře na českých loukách kolem 60 tisíc srnčat. Před vysokými žacími stroji nemají šanci utéct a bohužel to končí jejich smrtí nebo vážným poraněním a dlouhým umíráním v bolestech. Přitom existují opatření (dotace na drony s termovizí), jak tomu lze zabránit. Vyzývám proto Ministerstvo zemědělství, aby tato opatření urychleně přijalo,““

— Klára Kocmanová

Mimo to už nyní poslankyně Kocmanová založila sbírku, díky níž bude možné drony s termovizí pořídit ještě před provedením formálních změn na ministerstvu.

„Díky iniciativě Stop sečení srnčat, se kterou jsem sbírku založila, můžeme výrazně snížit počet každoročně zbytečně usmrcených a zmrzačených mláďat srnců. Cílem je nakoupit drony s termovizí, které srnčata lokalizují a myslivci s dobrovolníky je následně přemístí do bezpečí mimo sečenou plochu,” upřesnila poslankyně.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.