DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPraha hostí 52 zahraničních parlamentních delegací: Hlavním tématem prvního dne konference byla...

Praha hostí 52 zahraničních parlamentních delegací: Hlavním tématem prvního dne konference byla ruská agrese na Ukrajině

-

V pražském Kongresovém centru dnes začala dvoudenní Konference předsedů parlamentů Evropské unie, které se účastní celkem 52 zahraničních delegací. Konferenci pořádají obě komory Parlamentu ČR, uzavírá se tím tak parlamentní dimenze českého předsednictví v Radě Evropské unie. Hlavním tématem prvního dne je ruská agrese na Ukrajině. Ještě před zahájením samotného programu proběhlo také zasedání Trojky – předsedů parlamentů České republiky, Slovinska, Španělska a EU.

Programu v Kongresovém centru předcházela pracovní snídaně předsedy Senátu Miloše Vystrčila a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové s předsedy parlamentů kandidátských zemí do Evropské unie. Účastníci jednali na téma „Národní parlamenty a cesta ke členství v EU: sdílení zkušeností“, v diskuzi rezonovaly náměty bezpečnostní situace a zároveň současný stav, priority a slabá místa procesu integrace. Snídaně se zúčastnily delegace parlamentů Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Moldavské republiky, Severní Makedonie, Srbska a Ukrajiny. V pražském Kongresovém centru poté přes poledne proběhlo zasedání Trojky – tedy předsedů parlamentů zemí, které jako tři po sobě jdoucí předsedají Radě EU. Diskutovaným tématem byly závěry českého předsednictví konference. Po uvítání delegací začala v půl druhé odpoledne hlavní část konference.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl k pracovní snídani s kandidátskými zeměmi do EU: „Osobně jsem přesvědčen, že ruská agrese na Ukrajině a zároveň také nebezpečí, které souvisí se závislostí na autoritářských a totalitních režimech, by mohlo pomoci urychlit zvětšování evropského společenství podobně smýšlejících zemí, což by znamenalo, že by se zvýšila šance jejich vstupu do Evropské unie.“ Dodal: „Velmi nebezpečná strategická, surovinová a produktová závislost na totalitních zemích a na autoritářských režimech bude také tématem jednání úterní části konference.“

Po přivítání delegací předsedou českého Senátu Milošem Vystrčilem začala hlavní část konference na téma „Ruská agrese na Ukrajině a reakce EU v širším geopolitickém kontextu.“ Úvodní slova pronesli 1. vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan, který především vyzdvihl demokratické hodnoty EU, a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

„Problém ruské agrese proti Ukrajině je nepochybně problémem globálním. Výsledek konfliktu jednoznačně ovlivní vývoj v jakkoliv vzdálených částech světa, a proto musíme udělat maximum, aby diktatura a brutální síla nezvítězila,“ uvedla ve svém projevu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Doplnila: „Vítězství ruské diktatury a brutality na Ukrajině by pouze povzbudilo další potenciální agresory od Blízkého východu po taiwanskou úžinu. Nemusím určitě tomuto fóru zdůrazňovat, že podobná agrese třeba právě proti Taiwanu by znamenala extrémní dopad na nás všechny i v ekonomické oblasti.“

Jako zvláštní host k tomuto tématu vystoupil předseda Nejvyšší Rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk, který ve svém projevu deklaroval ukrajinskou cestu k evropským hodnotám, za kterou platí tu nejvyšší cenu. Mezi hlavními řečníky dále byli také předsedkyně Sejmu Polské republiky Elżbieta Witek, předseda švédského Riksdagu Andreas Norlén a předsedkyně španělského Kongresu poslanců Meritxell Batet Lamana.

Konference pokračuje zítra v úterý 25. dubna, kdy bude hlavním tématem „Role EU v globální spolupráci demokracií a problém závislosti členských států na totalitních režimech.“ V rámci tohoto tématu vystoupí mj. předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola. Podrobnosti v avízu. Konference je streamovaná na tomto odkaze, fotografie jsou ke stažení zde (zdroj: Parlament ČR).

Konference EUSC je každoročně pořádané fórum, jehož cílem je chránit a podporovat úlohu parlamentů a zároveň platformou pro výměnu názorů, informací a zkušeností mezi předsedy parlamentů o tématech souvisejících s úlohou parlamentů a organizací parlamentních funkcí.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.