DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPředseda Senátu ve Vídni jednal se šéfy obou parlamentních komor a navštívil...

Předseda Senátu ve Vídni jednal se šéfy obou parlamentních komor a navštívil tamní česko-rakouskou školu

-

Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes ve Vídni zahájil zahraniční návštěvu Rakouska. V tamním Parlamentu jednal mimo jiné s předsedy horní i dolní komory. Navštívil také česko-rakouskou Obecnou školu Školského spolku Komenský. Šéfa Senátu na cestě doprovází senátoři Lumír Kantor, Jan Grulich a Martin Krsek.

Miloš Vystrčil společně s ostatními členy senátní delegace nejprve jednal s předsedou Spolkové rady Rakouska Günterem Kovacsem. „Mluvili jsme o energetice, o dalším rozšiřování Evropské unie, rozšiřování schengenského prostoru nebo o migraci. Také jsme řešili rakouské a české postoje k válce na Ukrajině a zajišťování bezpečnosti v Evropě v rámci NATO,“ uvedl ke schůzce Vystrčil.

Shodná témata doplněná o možnosti sousedské spolupráce například v oblasti školství nebo dopravní infrastruktury zazněla i na jednání s předsedou Národní rady Rakouska Wolfgangem Sobotkou. Šéf českého Senátu Miloš Vystrčil k jednání dodal: „Myslím si, že je důležité, abychom se spolu vídali, abychom nacházeli možnosti, jak se dorozumívat a hledat společná řešení.“

Návštěvu rakouského parlamentu zakončilo pracovní jednání s místopředsedou Zahraničního výboru Národní rady Rakouska Reinholdem Lopatkou. Dále následovala schůzka s předsedou Zemského sněmu ve Vídni Ernestem Wollerem na Vídeňské radnici, se kterým senátoři mluvili o rozdílech ve fungování samospráv v Česku a Rakousku.

Pracovní návštěvu Rakouska zahájila senátní delegace už ráno v česko-rakouské Obecné škole Školského spolku Komenský ve Vídni. Miloš Vystrčil si se senátory prohlédl vybavení školy, pozdravil žáky a podíval se i do části, kde je tamní mateřská škola. Se starostou školského spolku Karlem Hanzlem jednali o problémech s financováním školy. „Společně se senátory jsme byli nadšení z atmosféry této školy. Máme pocit, že má velmi vysokou úroveň a zaslouží si naši podporu i podporu ze strany Rakouska. Přímluva obou předsedů rakouského parlamentu, jak Güntera Kovacse, tak i Wolfganga Sobotky, může být významná, abychom pokročili v jednáních, jak zajistit další financování této školy takovým způsobem, aby měla větší jistotu do dalších let,“ uvedl Vystrčil. Škola funguje už přes 150 let a v současnosti ji navštěvuje kolem 500 dětí od školky po gymnázium.

Senátní delegaci dnes čeká ještě pracovní jednání s prezidentem Rakouského institutu pro evropskou a bezpečnostní politiku Wernerem Fasslabendem. V podvečer se v Českém centru ve Vídni setká také s českými krajany. Součástí programu s krajany je i debata, kterou pořádá velvyslanec ČR v Rakousku Jiří Šitler na téma „Česko a Rakousko: Společná minulost, různá současnost?“. Diskuse se zúčastní také bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Zítra Vystrčil se senátory navštíví na pozvání předsedy Spolkové rady Rakouska Güntera Kovacse Spolkovou zemi Burgenland/Hradsko. Konkrétně se vydají do obce Illmitz, kde navštíví budovu Centra národního parku, poté je čeká prohlídka větrného parku ve městě Weiden am Neusiedlersee.
 

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.