More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPremiér Fiala se zúčastnil zasedání bavorské vlády a jednal s premiérem Söderem...

  Premiér Fiala se zúčastnil zasedání bavorské vlády a jednal s premiérem Söderem o rozšíření přeshraniční spolupráce

  -

  Předseda vlády ČR Petr Fiala navštívil v úterý 9. května 2023 bavorské Řezno. Společně s ministrem kultury Martinem Baxou se zúčastnil zasedání bavorské zemské vlády a jednal s ministerským předsedou Svobodného státu Bavorsko Markusem Söderem o rozšíření přeshraniční spolupráce, energetické bezpečnosti, podpoře společných výzkumných projektů či spolupráci v oblasti vodíkových technologií. Společně také zahájili zemskou výstavu „Baroko! Bavorsko a Čechy“.

  Premiér Fiala na úvod jednání poděkoval za podporu a flexibilitu bavorských úřadů při vydávání nového provozního povolení pro ropovod TAL v loňském roce, které výrazně podpořilo následné souhlasné stanovisko akcionářů s projektem intenzifikace ropovodu TAL. Tento projekt je důležitý pro posílení energetické bezpečnosti nejen Česka, ale i Německa a Rakouska.

  Důležitým tématem byly také možnosti vědecko-výzkumné spolupráce v oblasti energií. „Bavili jsme se konkrétně o možnostech v oblasti využití vodíku, kde se nabízí řada příležitostí pro spolupráci mezi bavorskými a českými univerzitami. Jsem rád, že již probíhá vzájemná výměna informací v oblasti vodíkové mobility i v oblasti budoucího využití plynovodů pro přepravu vodíku. Pro ČR je také důležité využití jaderné energie a my určitě preferujeme i spolupráci v oblasti výzkumu nových jaderných technologií,“ dodal český premiér Petr Fiala.

  ČR má také zájem posílit podporu bilaterálních výzkumných projektů s Bavorskem v rámci projektů Česko-bavorské vysokoškolské agentury. „Zájem uchazečů o tuto spolupráci je značný a projekty jsou velmi kvalitní. Chtěli bychom proto navýšit prostředky v příští výzvě na 3,5 milionu eur pro roky 2024 a 2025,“ uvedl premiér Fiala. Bavorská strana je připravena přispět stejnou částkou.

  Český premiér podepsal s ministerským předsedou Bavorska memorandum o porozumění o posílení spolupráce v oblasti letectví a vesmíru. „Česko má zájem rozšířit spolupráci s Bavorskem v kosmických aktivitách na úrovni průmyslu i univerzitního výzkumu. Věřím, že memorandum přispěje také k posílení naší spolupráce v kosmických programech Evropské kosmické agentury či v evropském výzkumném programu Horizont Evropa a podpoří naši spolupráci s agenturou EUSPA,“ řekl premiér Fiala.

  Dalším tématem jednání byl rozvoj dopravní infrastruktury – především modernizace a elektrizace přeshraničních železničních spojení. Prioritou je spojení Praha – Plzeň – Mnichov a Norimberk, které je možné využít jak pro osobní, tak nákladní dopravu. Zlepšení vlakového spojení bude mít jasný přínos pro občany i český a bavorský průmysl.

  Premiér na závěr své pracovní návštěvy Bavorska zahájil zemskou výstavu Baroko v Čechách a v Bavorsku, která se otevírá díky spolupráci českého Národního muzea a Domu bavorských dějin. „Tato výstava nám připomíná staletí trvající sousedství a celkovou historickou provázanost Česka a Bavorska. Naše země jsou si díky tomu v mnohém podobné. Jsem velmi rád, že se organizátorům podařilo shromáždit zápůjčky z několika zemí, že se takto výjimečnou výstavu podařilo uspořádat a že ji postupně budou moci navštívit lidé jak v Řeznu, tak v Praze,“ dodal český premiér Fiala.

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  ODS
  ODShttps://www.ods.cz
  Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,183FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  333SledujícíNásledovat
  1,140OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky