DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPříbuzní pěstouni získají důchodové pojištění. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana...

Příbuzní pěstouni získají důchodové pojištění. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky se tím napravuje nespravedlnost, kdy je předchozí vláda vyloučila ze systému důchodové pojištění.

-

Senát dnes podpořil novelu zákona o důchodovém pojištění. Ta se týká podpory nezprostředkovaných pěstounů, kterým bylo svěřeno dítě do péče před 1. lednem 2022. Novela je znovu začlení do důchodového systému. Napravuje tak chybu předchozího kabinetu, který loňskou změnou zákona kategorii nezprostředkovaných pěstounů vyloučil ze systému. Současná vláda tak naplňuje prioritu podpory neústavní péče o nezaopatřené děti.


„Opravdu je třeba zhojit tuto zjevnou nespravedlnost“, apeloval na senátorky a senátory Jurečka. Od letoška totiž mají finanční odměnu jen cizí pěstouni, které zprostředkoval úřad. Pro nezprostředkované příbuzné či blízké pěstouny stát dosud sice poskytoval příspěvek, ovšem důchodové a zdravotní pojištění u něho zahrnuto není.

„Na nezprostředkované pěstouny se vinou minulé vlády prostě zapomnělo“, dodává Šárka Jelínková, předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí. „Jde o osoby, které neplánovaly stát se pěstouny, ale životní situace se u nich vyvinula tak, že se rozhody vzít si děti do rodin. Je potřeba tyto lidi podporovat. Nechceme, aby děti byly v rodinách a ne v ústavech“, pokračuje Jelínková.

„Mnohdy to jsou prarodiče či jiní rodinní příbuzní a známí a my jsme velmi vděčni za to, že si tyto děti berou a starají se o ně. Je to sice malá právní úprava, ale je to velký signál tomu, že chceme podpořit ty rodinné či příbuzné pěstouny, kteří se rozhodnou starat o děti doma“, uzavírá senátorka.

Podle ministra Jurečky se teď skutečně bylo zapotřebí urychleně soustředit na podporu rodinných pěstounů, šlo tedy o jakousi první pomoc pro tuto skupinu. Jeho ministerstvo plánuje koncepční změnu systému sociálně-právní ochrany dětí a pěstounské péče, která bude reagovat na problémy, které se v této oblasti vyskytují.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.