DomůZprávy a názoryTiskové zprávyRedukce plastů a ekologické zemědělství: Zákony MŽP a MZe jdou do třetího...

Redukce plastů a ekologické zemědělství: Zákony MŽP a MZe jdou do třetího čtení

-

Poslanecká sněmovna na aktuálním jednání ve třetím čtení projedná sedm návrhů zákonů lidoveckých resortů, konkrétně dva od ministerstva životního prostředí (MŽP) a pět od ministerstva zemědělství (MZe). Hlavním cílem legislativy MŽP je transpozice unijních směrnic ohledně redukce plastového odpadu. Zákony z pera MZe se týkají například ekologického zemědělství, veterinární péče a ochrany chmele.


„Dnes by měla Sněmovna projednat zákon ve třetím čtení o jednorázových plastech. Tento bod měla projednat již minulá vláda, což se ale nestalo a já věřím, že ho nyní uvedeme v život. Pokud by se tak nestalo, čekaly by nás sankce ze strany Evropské unie. Cílem tohoto zákona je snížit počet plastů, které vznikají pro jednorázové použití. Množství tohoto odpadu velmi narůstá a ministerstvo odhaduje, že díky zákonu snížíme kvantum plastů o desítky tisíc tun ročně. Počítáme s tím, že by zákon mohl vejít v platnost již od ledna příštího roku,” uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
 „Cílem novely zákona o ochraně chmele je modernizovat evidenci chmelnic a vést v ní podrobnější údaje včetně skladby chmelových odrůd, a to právě kvůli zachování odrůdové pravosti a kvality chmele. Jen tak dokážeme výjimečnou kvalitu českého chmele garantovat i do budoucna,” uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který chce v následujících letech výrazně podporovat také ekologické zemědělství. „Výrazná část prostředků v nové Společné zemědělské politice bude směřovat do hospodaření, které je šetrnější ke krajině. Je třeba, aby i legislativa byla nastavena dobře, proto je nutné novelizovat zákon o ekologickém zemědělství. Zemědělcům usnadníme práci například zavedením elektronické databáze ekologicky chovaných zvířat nebo prodloužením platnosti certifikace bioproduktů ze současných 15 měsíců na dva roky,” dodal k návrhu zákona o ekologickém zemědělství Nekula. 


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.