More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyRodičům se usnadní pobyt s dětmi v nemocnicích. Za zlepšením stojí...

  Rodičům se usnadní pobyt s dětmi v nemocnicích. Za zlepšením stojí Piráti a ministerstvo zdravotnictví

  -

  I dnes se bohužel někdy stává, že jsou malé děti v nemocnicích bez rodičů, protože dané zařízení nepovolí blízkým pobyt. Podle odborníků je to přitom pro děti velmi stresující a v přítomnosti rodičů se léčí rychleji. V týdnu proto bude představena nová metodika, která popisuje přítomnost rodičů během hospitalizace jako součást standardu. „Zjednodušeně platí, že rodiče nejsou návštěva. Rodiče patří k dětem,” vysvětluje místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová, která spolu s náměstkem ministra zdravotnictví Josefem Pavlovicem (Piráti) a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem za novou metodikou stojí.

  Děti v nemocnicích a bez rodičů často prožívají velký stres. Mají kolem sebe spousty cizích lidí, procházejí různými vyšetřeními, která mohou být nepříjemná nebo bolestivá. „Právo dítěte na nepřetržitou přítomnost rodiče či pěstouna v nemocnici stanovuje Zákon o zdravotních službách. Přesto jako rodiče někdy narážíme na překážky. V praktické rovině jde zejména o to, že jsou někdy zcela zbytečně od dětí posíláni pryč jejich otcové. Nebo není umožněno rodičům zůstat přes noc,” popisuje Olga Richterová.

  Olga Richterová proto za Piráty společně s náměstkem Josefem Pavlovicem řeší úpravy předpisů tak, aby byl celý proces jasnější i vymahatelnější. „Naším společným cílem musí být hledat cesty, jak toto právo dětí naplnit, proto velice oceňuji práci pana ministra Vlastimila Válka, který novou metodiku dlouhodobě prosazuje spolu s námi. Jsem ráda, že se nám ji podařilo dokončit a dnes byla zveřejněna, velký kus práce odvedl také náměstek za Piráty Josef Pavlovic ” doplňuje Olga Richterová.

  Nová metodika si klade za cíl i sjednotit postupy v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Ty se dnes místo od místa dosti liší. Také má předcházet konfliktům mezi rodiči a zdravotním personálem, ke kterým občas pod tlakem dochází. „Se zavedením nových a jasných pravidel počet těchto sporů výrazně poklesne, předejde se tak i možným žalobám. Věřím, že je změna ku prospěchu všech. Dětí, jejich blízkých i zdravotního personálu,” uzavírá Olga Richterová.

  Novou metodiku můžete najít ZDE

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  Piráti
  Pirátihttps://www.pirati.cz
  Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,183FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  333SledujícíNásledovat
  1,140OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky