DomůZprávy a názoryTiskové zprávyRusko by nemělo být součástí Rady bezpečnosti OSN, poukazuje Pirátka Gregorová

Rusko by nemělo být součástí Rady bezpečnosti OSN, poukazuje Pirátka Gregorová

-

New York, 2. listopadu 2022 – OSN jako mírová organizace by neměla strpět veto svého hlavního mírového nástroje od země, která rozpoutává válku. V samotném sídle Organizace spojených národů ve Spojených státech o tom dnes diskutovala pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Ta upozornila, že ani před válkou nebylo chování Ruska mírové.

„Rusko bylo vyloučeno z Rady pro lidská práva, nicméně souhlasím s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, že to nestačí. Dle mého názoru by mělo být také vyloučeno ze stálých členů Rady bezpečnosti,” říká česká europoslankyně Markéta Gregorová.

„Rezoluce Rady jsou hlavním nástrojem vyjádření vůle orgánů OSN. Přítomnost Ruska v Radě, ba dokonce právo veta vůči tomuto nástroji, je dílem zastaralých a zkostnatělých struktur, které už dlouho volají po reformě. Rusko není jediná věc, která nutí OSN ke změně, ale je rozhodně nejurgentnější,” komentuje europoslankyně Gregorová.

Rada bezpečnosti je jeden ze šesti orgánů Organizace spojených národů. Zatímco usnesení ostatních orgánů jsou ve vztahu k členským státům OSN pouze doporučující, rezoluce Rady bezpečnosti jsou závazné a Rada může jejich splnění vynucovat i silou. Jako stálý člen Rady bezpečnosti má Rusko, stejně jako další čtyři státy, právo veta.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.