DomůZprávy a názoryTiskové zprávyŠárka Jelínková (KDU-ČSL): Mladí i senioři musí mít kde bydlet

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Mladí i senioři musí mít kde bydlet

-

Nepříznivou situaci nízkopříjmových domácností pomůže řešit zákon o dostupném bydlení, jehož garantem je ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) lidoveckého ministra Mariana Jurečky. Důležitost zákona zdůraznila také senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL), která převzala záštitu nad kulatým stolem k dostupnému bydlení, který uspořádala dnes v Senátu.
 


„Chceme zpřístupnit bydlení především mladým rodinám, ale samozřejmě nejen jim. Připravujeme úpravu stavebního zákona, jejímž cílem je hlavně urychlení stavebního řízení. Současný stav je neudržitelný. Nabídneme ale postupně i další opatření, která podpoří výstavbu. Dlouhodobým problémem je také nedostatek pracovních sil ve stavebnictví, situaci komplikují i nynější extrémní výkyvy cen. Doba je tedy opravdu turbulentní. Určitě se ale jako vláda budeme snažit, abychom všichni tuto složitou situaci zvládli,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten také připomněl, že se v současné době uskutečňují rovněž projekty na podporu bydlení, které jsou financované z Evropského sociálního fondu, například Housing first.

„Téměř každý desátý občan v České republice řeší těžko dostupné bydlení. To je hlavní informace k dnes probíranému tématu. Děkuji neziskovým organizacím sdruženým pod platformou Za bydlení, že se na vzniku tohoto zákona podílely. Dnešní den mě naplňuje nadějí, že si všichni sedneme ke kulatému stolu a připravíme opatření, která občanům skutečně pomohou,“ dodala místopředsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková, která je zároveň místopředsedkyní strany. „Prosadit pomoc těm nejpotřebnějším není nikdy jednoduché, tím méně v době, kdy se mluví o krácení výdajů na veřejné služby. Proto mě těší, že současná vláda chce problém bydlení řešit systémově a že jsem mohla toto setkání zprostředkovat,“ doplnila Jelínková, která kulatý stůl v Senátu zaštítila. 

„I v dnešní době je stále mnoho dětí, které vyrůstají bez rodičů v dětských domovech nebo v pěstounské péči, a to z důvodu nedostupného či nevyhovujícího bydlení. To je potřeba systémově změnit tak, aby všechny děti mohly vyrůstat v důstojných a bezpečných životních podmínkách. Jako řešení vidím právě přijetí funkčního zákona na podporu dostupného bydlení,“ vysvětlil Pavel Šotola (KDU-ČSL), radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor, který se problematikou dostupnosti bydlení dlouhodobě zajímá.

Téma bydlení je v dnešní době skutečně velmi naléhavé. Podle platformy Za bydlení, která se kulatého stolu v Senátu dnes zúčastnila, se aktuálně potýká s bytovou nouzí 165 tisíc osob a asi 600 tisíc spoluobčanů řeší nadměrné náklady na bydlení. Celkově potřebuje podporu v bydlení až 1,5 milionů osob v České republice.

Kulatého stolu se zúčastnili také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), dále zákonodárci za jednotlivé politické strany zabývající se problematikou bydlení, představitelé asociací a jednotlivých obcí a krajů ČR, odborníci z řad akademie, veřejné sféry a nevládních neziskových organizací.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.