More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávySenát stojí za vládou, podpořil úsporný energetický tarif

  Senát stojí za vládou, podpořil úsporný energetický tarif

  -

  Senát dnes schválil energetický úsporný tarif, který domácnostem pomůže s vysokými platbami za elektřinu, plyn a teplo. Pro senátory Josefa Bazalu a Petra Šilara je pomoc občanům v této těžké době nezbytná.


  Pro senátora Josefa Bazalu, člena Podvýboru pro energetiku a dopravu Senátu Parlamentu ČR, je to od současné koalice rozhodně krok správným směrem. „Jsem rád, že finanční podpora pro občany se nebude týkat jen elektřiny a plynu, ale také tepla, jak bylo doplněno sněmovním hospodářským výborem,“ popisuje. Podle jeho slov by stát měl občanům ve špatných časem účinně pomáhat a kvituje, že se tak i stane.


  Jeho kolega z klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar dodává, že pro získání této finanční pomoci není třeba o nic žádat, občané ji automaticky obdrží a uvidí ve vyúčtování a ušetří díky ní tisíce korun. „Úsporný tarif sice plánujeme jako jednorázovou pomoc, ale nyní schválený zákon ji umožňuje vyhlašovat, kdykoli bude třeba. Prudké zdražení elektřiny a plynu je bohužel realita a vláda na to musela zareagovat,“ vysvětluje Šilar, který zasedá v senátním výboru pro hospodářství, dopravu a zemědělství. Zároveň upozorňuje také na to, že součástí vládní pomoci je také odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje, které se vztahuje až na dobu do konce roku 2023. 


  Výše příspěvku na energie bude fixní, nemá jít o procentuální pomoc. Na úsporný tarif by mohla vláda vyčlenit přes třicet miliard korun. 


  Senát dále projednal a přijal snížení úhrad do veřejného zdravotního pojištění za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané na pět letošních měsíců, díky němuž chce vláda ušetřit ve státním rozpočtu zhruba 14 miliard korun. V prvním čtení podpořil také senátorskou volební novelou, podle níž mají voliči získat větší vliv na zvolení konkrétních kandidátů do obecního zastupitelstva.


  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  KDU-ČSL
  KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
  KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,183FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  333SledujícíNásledovat
  1,140OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky