More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávySněmovna bude řešit stopku na střet zájmů politiků. 107 poslanců požádalo o...

  Sněmovna bude řešit stopku na střet zájmů politiků. 107 poslanců požádalo o mimořádnou schůzi

  -

  Praha, 12. května 2023 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek shromáždil ve spolupráci s dalšími předsedy koaličních klubů podpisy pro svolání mimořádné schůze, která se bude zabývat jeho návrhem na vyřešení střetu zájmů politiků. Návrh Pirátů zavádí skutečnou vymahatelnost zákona v případě, kdy vysoce postavený politik je zároveň vlastníkem mediálních domů nebo pobírá veřejné zakázky. Návrh zároveň vrací možnost nahlížet do majetkových přiznání politiků a kontrolovat jejich příjmy ze strany občanů a bude také nemožné zákon obcházet převodem majetku do svěřenských fondů. Schůze se bude konat v pátek 19. května od 9 hodin.

  „„Naším cílem je oddělení ekonomické, mediální moc a politické moci. Jakýkoliv člen vlády už nadále nebude moct být příjemcem zakázek a dotací a také nebude možné, aby vysoce postavení politici využívali velká mediální vydavatelství prostřednictvím jejich vlastnictví a přímého ovlivňování. Tato iniciativa je reakcí na stanovisko Ústavního soudu, který se vyslovil pro vytvoření pojistek proti tomuto zneužívání médií, které narušuje demokratickou soutěž. Zákon bude platit bez ohledu na aktuální rozložení politických sil. V tuto chvíli především znamená, že vláda sama na sebe aplikuje striktnější pravidla než doposud.““

  — Jakub Michálek

  Vyjádření Ústavního soudu se datuje již k únoru 2020. Od té doby se Piráti snaží o úpravu, která bude znamenat praktickou funkčnost zákona. Tento závazek proto prosadili i do Programového prohlášení vlády. Piráti podle slov Jakuba Michálka počítají s podporou všech poslaneckých klubů kromě jednoho.

  Případy uplatňování vlivu médií na politiku nejsou jen doménou České republiky. Mezi nejznámější vlastníky velkých médií z řad vysoce postavených politiků patří Silvio Berlusconi, dřívější italský premiér a vlastník několika televizních stanic v rámci skupiny Mediaset. Vedle toho je také vlastníkem vydavatelství časopisu nebo reklamní a PR agentury.

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  Piráti
  Pirátihttps://www.pirati.cz
  Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,183FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  333SledujícíNásledovat
  1,140OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky