DomůZprávy a názoryTiskové zprávySněmovnou dnes prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i...

Sněmovnou dnes prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

-

Třetím čtení prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

„Vyčleňování na okraj společnosti zkrátka nefunguje – ať už je důvodem krátkodobá nemoc, život s postižením, závislost nebo péče o nám blízké osoby. Mám proto radost, že se naše pirátské dlouhodobé úsilí v sociální politice zúročilo i v další oblasti,” řekla k návrhu, který dnes prošel finálním čtením ve Sněmovně místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová.

„Nikdo nevíme, jestli a do kdy budeme zdraví a v plné síle. A nevíme to bohužel ani u našich blízkých. Proto je tak důležité, aby, pokud to je jen trochu možné, mohli lidi zůstávat co nejvíce doma, i když se jejich zdravotní stav zhorší. A aby o ně zároveň bylo kvalitně postaráno. Aby byla péče v domácím prostředí spíše normou než výjimkou. A aby lidé, kteří se už teď o své blízké starají, pro to měli lepší podmínky,” dodává. „Také chceme zajistit, aby bylo dostatek míst v azylových domech podle reálných potřeb, a aby pro pracovníky v sociálních službách a sociální pracovníky platila totožná pravidla jako pro zdravotníky v oblasti bezúhonnosti. Toto narovnání dnes také prošlo Sněmovnou,” zdůraznila Richterová.

Kromě tohoto návrhu míří do Sněmovny také důležitá právní úprava sociálních podniků. Zákon o integračním sociálním podniku má zajistit dostupnější důstojné a stabilní zaměstnávání osob, které jsou na trhu práce z různých důvodů znevýhodněny. A zlepšení v oblasti sociální politiky budou Piráti prosazovat i do budoucna. Konkrétně půjde o to, aby již zmiňované pečující osoby měly lepší podmínky např. co do odlehčovacích služeb. To, aby mohly pracovat na částečný úvazek, pokud chtějí a pokud to je vůbec s pečováním alespoň trochu možné, jsme už jako vláda podpořili a slevy na pojistném pro ně platí. Aby zaměstnavatelé tyto zkrácené úvazky nabízeli, včetně státu, je ale běh na delší trať – i k tomuto tématu pořádala toto pondělí 8.4. Olga Richterová kulatý stůl ve Sněmovně. Klíčová je také úprava příspěvku na péči včetně těch pro lidi s vysokou potřebou péče (tzv. pátý stupeň). „Dnes jsme nakročili k tzv. pátému stupni, tedy maximální podpoře lidí s vysokou potřebou péče, ti jsou dnes zcela odkázáni na pomoc blízkých a asistentů, ale bez dostatečných finančních prostředků na péči 24/7. Zavádíme tzv. stupeň 4+ v domácím prostředí, a do budoucna je připravována komplexní úprava týkající se těchto zhruba 16 000 osob, jež náš stát dlouhodobě opomíjel,” uzavírá Richterová.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.