DomůZprávy a názoryTiskové zprávySněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti,...

Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

-

Poslanci a poslankyně dnes ve třetím čtení schválili zákon o psychomodulačních látkách. Jde o zcela průlomový a unikátní přístup k návykovým látkám v rámci celé EU. Zákon omezí neregulovaný obchod a zneužívání psychomodulačních látek a dospělým lidem umožní některé látky typu kratom či konopné produkty užívat bezpečně a zodpovědně. Zákon totiž zavádí novou definici a pravidla, za kterých je možné nakládat s psychomodulačními látkami, používat je ve výzkumu, výrobě, dovážet je, distribuovat a uvádět na trh. Přijatý návrh také zpřesňuje kompetence úřadů a velmi přísně reguluje online prodej. Díky tomu bude zákon jako celek schopen ještě lépe reagovat na rostoucí potřebu regulace nových psychoaktivních látek, které mohou mít významný dopad na veřejné zdraví. Tento komplexní návrh, který dnes schválila Sněmovna, předložili představitelé většiny parlamentních stran včetně Pirátů.

„Mám velkou radost, že jsme se konečně pohnuli z místa a místo nesmyslných zákazů jsme se shodli na systémovém řešení, které bude skutečně prospěšné, racionální a odpovědné. Navíc tímto inovativním zákonem zajistíme tento přístup i vůči všem dalším psychoaktivním látkám, které se třeba do budoucna na trhu objeví. Jsem moc ráda, že jsme se na této rozumné regulaci v koalici shodli a posouváme dnes tento zákon v legislativním procesu dál,” říká k přijetí zákona o psychomodulačních látkách jeho spolupředkladatelka poslankyně Klára Kocmanová.

„Zákon ochrání děti a mladistvé i všechny rizikové skupiny. To je hlavní. Lidé mladší 18 let si je zkrátka nekoupí. Látky navíc budou moct prodávat jen registrovaní prodejci ve specializovaných obchodech, a to v takových obalech, ze kterých je jasné, jaké má látka účinky, možná rizika i doporučené dávkování. A reklama na ně bude moct být jen v daném obchodě. Tedy nikdy ne na internetu nebo ve veřejném prostoru. A rozhodně už nebude možné koupit si lákavé medvídky jen tak v automatech v obchoďácích. To všechno bude děti chránit a zároveň neohrozí svobodu vědomé volby dospělým,” vysvětluje Kocmanová.

„Nové psychoaktivní látky se na trhu objevují dnes a denně. Kromě toho, že zákazy obecně nefungují, nejsou ani schopny na tento vývoj pružně reagovat. Zákon o psychomomdulačních látkách myslí i na toto. Užívání psychomodulačních látek bude díky němu pro dospělé lidi bezpečné, kontrolované a v souladu s nejvyššími standardy ochrany zdraví, a pro děti a mladistvé nedostupné. Je to jasný win-win, ochráníme ty, které je chránit potřeba, aniž bychom museli omezovat svobodu dospělých zodpovědných lidí nebo bránili výzkumu či léčebnému využití. Rozumná regulace je základ. A tu se dnes ve Sněmovně povedlo přijmout,” vysvětluje členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a pirátská expertka na tuto problematiku Jana Michailidu.

Jedná se o zcela průlomový a inovativní přístup k návykovým látkám v rámci celé EU. Proto bude nutné celý proces notifikovat i u Evropské komise. Piráti budou i v Evropském parlamentu prosazovat, aby celý proces proběhl ještě letos a zákon tak finálně nabyl účinnosti od 1.1. 2025.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.