DomůZprávy a názoryTiskové zprávyTomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Povedu kontrolní misi Evropského parlamentu do Bulharska

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Povedu kontrolní misi Evropského parlamentu do Bulharska

-

Sofia – Členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Evropského parlamentu přijedou v pondělí pod vedením místopředsedy výboru Tomáše Zdechovského (EPP, KDU-ČSL) do Sofie, aby zkontrolovali čerpání evropských dotací. Bulharsko se v minulosti potýkalo s rozsáhlými korupčními skandály a všudypřítomným organizovaným zločinem, který dlouhodobě vysával peníze z rozpočtu Evropské unie. Vedením delegace byl pověřen právě Zdechovský, jenž má dlouholeté zkušenosti s vyšetřováním podvodů týkajících se neoprávněného čerpání dotací na Slovensku, ale i v dalších zemích EU.


„Po vstupu Bulharska do EU vycítil tamní organizovaný zločin šanci získávat pravidelný přísun peněz z evropských fondů. Úkolem naší mise je změnit mechanismy pro přidělování financí z EU tak, aby je začali dostávat lidé, kteří na ně mají nárok, nikoliv oligarchové a podvodníci,“ uvádí Zdechovský s tím, že v Bulharsku docházelo k systematickému zneužívání evropských financí.

Podle Zdechovského se v současnosti v Bulharsku vyšetřuje přes 100 případů, které se týkají podvodů s unijními dotacemi. Problematickou oblastí je zemědělství, kam směřuje obrovský balík peněz z EU. Europoslanci z kontrolního rozpočtového výboru na to upozornili ve své zprávě, kterou v březnu schválilo plénum Evropského parlamentu.

„Obdrželi jsme mnoho konkrétních podnětů, které poukazovaly na zneužívání evropských peněz. Přijeli jsme se přesvědčit na vlastní oči, jestli se bulharské úřady snaží o nápravu systému. Chceme se sejít s občanskými aktivisty, novináři, ale také politiky, abychom si udělali kompletní obrázek o situaci v zemi. Bulharsko musí změnit mechanismy pro vyplácení dotací a také nastavit efektivnější kontroly, aby v budoucnu na peníze z EU dosáhlo,“ dodává Zdechovský, podle něhož nesmí dotace téct k mafiánům a oligarchům, kvůli kterým země zbytečně přichází o desítky milionů euro.

Kontrolní skupina se na úvod setká se zástupci občanské společnosti a investigativními novináři. Poté europoslanci zavítají na ministerstva zemědělství a financí, na národní kontrolní úřad či na státní zastupitelství. Své poznatky z třídenní kontrolní mise shrnou na středeční tiskové konferenci.

Podle Transparency International patří Bulharsko dlouhodobě mezi nejzkorumpovanější státy v Evropské unii. Evropský parlament v minulosti kritizoval bulharskou vládu za to, že selhávala v boji s korupcí i organizovaným zločinem a nedodržovala principy právního státu.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.