DomůZprávy a názoryTiskové zprávyV Praze vznikla meziparlamentní platforma dialogu se slovenskou opozicí. Jejím cílem je...

V Praze vznikla meziparlamentní platforma dialogu se slovenskou opozicí. Jejím cílem je obrana demokracie

-

Poslanci Parlamentu České republiky se ve středu 27. března sešli v rámci meziparlamentního setkání se zástupci slovenské demokratické opozice zastoupené v Národní radě Slovenské republiky. Předmětem jednání bylo navázání vzájemných vztahů, které prohloubí spolupráci mezi demokratickými stranami obou zemí v oblastech společných hodnot, jako je ochrana liberální demokracie, právního státu, podpora Ukrajiny a pevné ukotvení v EU a NATO. Výsledkem setkání je založení Platformy česko-slovenského dialogu o budoucnosti evropské bezpečnosti a demokracie, jejímž cílem je vzájemné sdílení informací mezi parlamenty ČR a SR a vzájemná podpora ve snaze chránit se před populismem, dezinformacemi a porušováním demokratických principů.

„Jsme sousedé. Záleží nám na nich. Proto zakládáme platformu, jejímž cílem je vzájemné sdílení informací mezi parlamenty Česka a Slovenska, a vzájemná podpora ve snaze bránit se před populismem, dezinformacemi a porušováním demokratických principů. Shodli jsme se společně i na tom, že je nutné i nadále podporovat všestrannou pomoc Ukrajině, včetně té vojenské. Ústupky agresorovi nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou. Na tom, ať agresor Putin prohraje, závisí bezpečnost občanů Česka i Slovenska. Putinův plán je jít dál do Evropy a stane se pro nás bezprostřednímohrožením, a to nesmíme dopustit,” uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová.

„Slovensko je naším nejbližším sousedem a jeho současné politické směřování nás znepokojuje. Je v zájmu obou zemí, abychom byli spolehlivými partnery, kteří respektují a prosazují principy a hodnoty právního státu. S kolegy ze slovenské strany jsme při intenzivním několikahodinovém jednání řešili současnou situaci na Slovensku, včetně například témat změn v trestním právu nebo vládní snahy o proměnu slovenského veřejnoprávního média RTVS. Děkuji všem kolegům poslancům, kteří se do nově vzniklé česko-slovenské platformy aktivně zapojili, za otevřené a konstruktivní jednání,” řekl předseda sněmovní Stálé komise pro hybridní hrozby Lukáš Vlček (Starostové).

„Společně s českými a slovenskými politiky se angažujeme v upevňování demokratického směřování obou zemí. Bezpečnost je pro nás prioritou, neboť bezpečnost Slovenska zajišťuje také bezpečnost České republiky,” sdělil Šimon Heller (KDU-ČSL). 

„Jsme nejbližšími partnery, i když se ne vždy shodneme úplně ve všem. A i přesto, že dnes vidíme řadu věcí jinak, což se promítlo i do mezivládní spolupráce, dále stojíme o důkladný, otevřený, upřímný a rovný dialog s těmi představiteli Slovenska, kteří nemají potřebu šířit ruskou propagandu, nechtějí být černým pasažérem v EU a jde jim o obranu a prosazování stejných demokratických hodnot, jako nám,” uvedl Ondřej Kolář (TOP 09).

Ďakujeme českým kolegom a kolegyniam, že nám umožnili diskutovať o závažných otázkach, ktoré sa týkajú oblasti bezpečnosti, vojny na Ukrajine a vzájomnom upevňovaní vzťahov, řekl Juraj Krúpa ze Slobody a Solidarity.

„Viktor Orbán roky drancoval demokraciu, právny štát a slobodu v Maďarsku. Ficova vláda sa nás dnes rovnako snaží uniesť do izolácie. S tým rozdielom, že Orbán podkopával nezávislé inštitúcie roky, Fico to chce všetko stihnúť za pár mesiacov. Ale naráža na odpor – desiatok tisíc ľudí v uliciach aj opozície v parlamente. Slovensko totiž nie je len Robert Fico. A aj naše stretnutie s českými kolegami a kolegyniami dokazuje, že tak, ako česko-slovenské vzťahy prežili Mečiara, prežijú aj Fica,” dodala Beata Jurík za Progresívne Slovensko.

„Budujeme vzťahy s českou stranou lebo sú kľúčové, lebo v ťažkých časoch potrebujete partnera, ktorý bude stáť pri Vás a ktorý Vám bude pomáhať. Som rád, že sa to dneska uskutočnilo a že v ďalších rokovaniach budeme pokračovať. Len spoločne môžeme posunúť aj Slovensko aj Česko,” zakončil František Majerský z Kresťansko-demokratického hnutie.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.