DomůZprávy a názoryTiskové zprávyVláda schválila na návrh ministra Lipavského zápis první osoby na vnitrostátní sankční...

Vláda schválila na návrh ministra Lipavského zápis první osoby na vnitrostátní sankční seznam

-

Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského schválila vláda ve středu 26. dubna 2023 zápis první osoby na vnitrostátní sankční seznam. Jde o Vladimíra Michajloviče Gunďajeva, jinak známého jako patriarcha Kirill.

„Gunďajev na sankční seznam patří, a to právě proto, že víru nelze zneužívat k ospravedlnění zvěrstev, kterých se ruští vojáci na Ukrajině dopouštějí. Vzhledem k častým veřejným výstupům této osoby jsou všechny informace dostupné ve veřejných zdrojích. Mohu vás ujistit, že důkazní balík má přes sto stran,” řekl šéf české diplomacie.

Podmínkou pro zařazení na vnitrostátní sankční seznam je, že se subjekt dopustil nebo dopouští jednání, která jsou postižitelná podle některého ze sankčních režimů EU, a zároveň je takový krok v zahraničněpolitickém nebo bezpečnostním zájmu České republiky. V tomto konkrétním případě máme k dispozici důkladné zdokumentování činnosti narušující nebo ohrožující územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny.

Zařazení na vnitrostátní sankční seznam znamená, že proti dané osobě začala platit omezující opatření, v tomto případě zákaz vstupu a znemožnění toho, aby tato osoba získávala finanční prostředky z Česka. Provádění opatření směřujících ke zmrazení majetku má na starost Finančně-analytický úřad Ministerstva financí. Ten prověřuje, zda osoba zařazená na sankční seznam disponuje majetkem v Česku. Pokud tomu tak je, takový majetek zmrazí.

„Sankce proti této osobě již schválila například Británie, Kanada, Litva nebo Ukrajina. Nadále ovšem platí, že budeme všechny návrhy na sankce nejprve navrhovat na unijní úroveň, jelikož je rozdíl, když sankce přijme dvacet sedm zemí, nebo rozhodnutí, které bude platit jenom v Česku,“ dodal Lipavský.

Vláda dnes zároveň schválila peněžní dar, který zajistí výcvik dopravních pilotů z Ukrajiny v Česku. Návrh předložil ministr zahraničí společně s kolegy z ministerstva dopravy, průmyslu a obchodu a školství, mládeže a tělovýchovy.

„Navazujeme tím na předválečnou spolupráci a především umožňujeme ukrajinským civilním pilotům absolvovat potřebný výcvik, což u nich doma na Ukrajině teď není možné. Rychlé obnovení civilní letecké dopravy na Ukrajině bude v tomto procesu hrát významnou roli,“ vysvětlil ministr zahraničí.

V první fázi se v letošním roce uskuteční pilotní výcvik až 25 posluchačů Národní letecké univerzity v Kyjevě.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.