DomůZprávy a názoryTiskové zprávyVlády na Slovensku a v Maďarsku ohrožují demokracii. Komise musí zakročit, říká...

Vlády na Slovensku a v Maďarsku ohrožují demokracii. Komise musí zakročit, říká Peksa

-

Štrasburk, 17. ledna 2024 – Úpadku demokracie na Slovensku a v Maďarsku se věnují hned dvě usnesení, které ve středu a ve čtvrtek schválí europoslanci. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy musí Komise vynaložit všechny dostupné prostředky, aby v těchto zemích co nejdříve zabránila ničení právního státu a zajistila ochranu evropského rozpočtu před systematickou korupcí. Podle europoslance by měla Rada EU Maďarsku odebrat hlasovací práva.

V uplynulém roce jsme byli očitými svědky toho, jak Komise selhává ve své roli bránit právní stát a evropský rozpočet. Nechala se Maďarskem úspěšně vydírat, aby Orbánově zkorumpované vládě uvolnila miliardy eur ze zmrazených fondů, aniž by se stav právního státu v zemi jakkoliv zlepšil. Komise není schopná dodržet své závazky a tím ztrácí naši důvěru v evropské instituce a naopak dává zelenou vládám, jako je ta Roberta Fica na Slovensku, aby dál ve svých zemích vytvářeli mafiánský stát,” vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Počínání nové vlády na Slovensku vzbuzuje mezi europoslanci velké obavy. „Ficova vláda je u moci necelé 3 měsíce. Jen za tu dobu se jí podařilo ohrozit nezávislost slovenských institucí a jejich fungování, prakticky zastavit vyšetřování řady korupčních případů vládních politiků a vytvořit v zemi pro novináře nepřátelskou atmosféru, kterou mnozí přirovnávají té z doby vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. To je naprosto alarmující vývoj, kterému by tleskali snad jen Putin s Orbánem,” upozorňuje Peksa.

V případě Orbána už skutečně není na co čekat. Maďarská vláda skoro ob měsíc přijímá represivní zákony, které jsou prakticky identické těm, které tlačí Putin v Rusku. Vetování důležitých hlasování v Radě už je jen třešničkou na dortu,” vysvětluje Peksa, proč je podle něj potřeba proti Maďarsku zakročit.

Je na čase přestat s Maďarskem hrát ‚kdo s koho‘ a odebrat Orbánovi hlasovací práva skrze článek 7 SEU. Komise s Radou mají řadu prostředků, jak právní stát chránit. Ty je třeba využít dřív, než bude pozdě. To samé platí i o Ficovo Slovensku, pokud uvidíme, že se situace v zemi dále zhoršuje,” uzavírá Peksa

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.