DomůZprávy a názoryTiskové zprávyZaměstnávání bude pro lidi znevýhodněné na pracovním trhu dostupnější a důstojnější. Za...

Zaměstnávání bude pro lidi znevýhodněné na pracovním trhu dostupnější a důstojnější. Za podpory Pirátů dnes prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podniku

-

Praha, 2. května 2024 – Lidé se znevýhodněním, mladí dospělí opouštějící dětský domov nebo třeba lidé, kteří přišli o práci pár let před důchodem. Ti všichni hledají na trhu práce zaměstnání mnohem obtížněji. Obzvlášť pokud k tomu, aby práci mohli vykonávat, mají specifické zdravotní či jiné potřeby. Všem těmto skupinám lidí znevýhodněných na trhu práce pomůže důležitý zákon o integračním sociálním podniku, který právě prošel prvním čtením ve Sněmovně. Ten se týká dostupnějšího důstojného a stabilního zaměstnávání lidí s různě specifickými potřebami. Zákon zajistí také vznik registru sociálních podniků, díky kterému bude pro firmy snadnější najít důvěryhodné partnery a dodavatele – třeba právě z řad sociálních podniků. Zákon za Piráty předložila Olga Richterová už v minulém volebním období ve spolupráci se stranami tehdejší vládní koalice. K jeho projednání však za tehdejší vlády vůbec nedošlo.

„Najít práci, která odpovídá našim představám, možnostem, schopnostem a podmínkám, není vždycky snadné. A to ani pro ty z nás, kteří nemáme specifické potřeby nebo z jiného důvodu na trhu práce náročný start či restart. Je přitom v zájmu nás všech – jak přímo lidí patřících do nejzranitelnějších skupin, tak i nás ostatních i státu jako celku – aby práci měli všichni, kteří o ni stojí a vykonávat ji můžou. A aby pro to měli adekvátní podmínky. Mám proto radost, že díky sociálním podnikům bude šance ji najít a udržet zase o něco vyšší,” vysvětluje místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a poslankyně Olga Richterová, která se tématem dlouhodobě zabývá. Kromě předložení zákona o sociálních podnicích v minulém volebním období také mimo jiné společnou organizací akce Týdny sociálního podnikání v období aktuálním. Na té se podílela spolu s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

Kromě lidí se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním, či mladých lidí vycházejících z ústavní péče, půjde například o osoby začleňující se zpět do společnosti po výkonu trestu, lidi v předdůchodovém věku nebo lidi pocházející ze znevýhodněného prostředí s těžkým životním startem. „Každý si zaslouží šanci. Liší se ale velmi konkrétní potřeby. To, že budou v Česku dál rozvíjené sociální podniky, které šanci na trhu práce nabízejí, je pro mnohé lidi naprosto klíčové. Možnost pracovat a začlenit se do společnosti je zásadní. U mnohých to navíc může zlepšit i situaci celé rodiny a v důsledku tak pomoci i s nerovným startem dětí, které v ní vyrůstají,” vyjmenovává přínosy rozmanitých sociálních podniků Richterová.

„A co je také velmi důležité, vznikne registr sociálních podniků, který usnadní orientaci těch společností ze soukromého sektoru, které chtějí spolupracovat se spolehlivými, důvěryhodnými podniky, a které hledají firemní partnery a dodavatele. To opět může pomoci rozšířit možnosti na trhu práce, zlepšit podmínky lidem v nich pracujícím a zajistit stabilní příjmy pro integrační sociální podniky,” doplňuje podrobnosti Zuzana Freitas Lopesová, pirátská náměstkyně ministra práce a sociálních věcí. 

Společně s tzv. malou novelou, která už také prošla Sněmovnou, a která umožní lepší domácí a azylovou péči, jde o další velký krok směrem ke zlepšení sociální politiky a rovných příležitostí. O což Piráti kontinuálně usilují.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.