DomůZprávy a názoryTiskové zprávyZkušený pirátský farmář z Vysočiny je od 1. března náměstkem ministra zemědělství

Zkušený pirátský farmář z Vysočiny je od 1. března náměstkem ministra zemědělství

-

Jihlava, 4. března 2024 – Milan Daďourek z Počítek u Žďáru nad Sázavou se stal novým náměstkem ministra zemědělství za Českou pirátskou stranu. Daďourek je vyhledávaným odborníkem v oblasti zemědělství i ochrany přírody, sám od roku 2011 farmaří – věnuje se ekologickému chovu ovcí. Na ministerstvu se chce zaměřit především na udržitelnost zemědělství a hledat cesty, aby do zemědělství přicházeli noví lidé. Ve funkci nahrazuje současného náměstka Radka Holomčíka (Piráti), který odchází na otcovskou dovolenou, aby se mohl plně věnovat rodině.

„Mým cílem je podporovat začínající zemědělce a rodinné farmy. Bez nich bude mít zemědělství nouzi o odborníky a zapálené hospodáře. Zároveň musíme ochránit úrodnost půdy i pro naše děti a vnuky. Udržitelnost zemědělství a jeho adaptace na měnící se podmínky je velkou výzvou, se kterou se musíme popasovat a já jsem připraven na tom začít pracovat,“ uvádí Daďourek ke svému jmenování do funkce náměstka ministra zemědělství.

Milan Daďourek (Piráti) přebírá funkci s cílem navázat na práci svého předchůdce Radka Holomčíka, který se rozhodl odejít na otcovskou dovolenou, a podporovat opatření, které pomohou českému zemědělství a venkovu přizpůsobit se klimatickým změnám, zlepšit biodiverzitu a zajistit udržitelný rozvoj. Jeho agenda bude zahrnovat dokončení rozjetých projektů a plnění cílů koaliční smlouvy. 

„Na všech uvedených tématech se musí pracovat dlouhodobě. Nelze je vyřešit během jednoho dne nebo týdne. Ale je možné začít realizovat dílčí kroky k jejich řešení. Věřím, že se podaří například zlepšit způsoby lesního hospodaření a omezit ztráty půdy splachováním za silných dešťů. Výzvou je podpora obnovy krajinných prvků – mezí, remízků, zatravněných břehů nebo tůní,” doplnil Daďourek.

Milan Daďourek (Piráti), rodák z Liberce a od roku 2000 obyvatel Počítek na Vysočině. Vzděláním ekolog a právník, Daďourek získal titul Mgr. na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a Bc. na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jeho profesní cesta zahrnuje pozice jako CHKO Žďárské vrchy, ředitel Sdružení Krajina, akreditovaný zemědělský poradce a v neposlední řadě správce vlastní farmy, která je jeho současným zdrojem příjmů. Milan je ženatý, otec dvou dětí, a jeho záliby zahrnují historii, pěší a vodní turistiku, a chovatelství, což odráží jeho hluboké spojení s přírodou a venkovskou krajinou.

Kvůli neslučitelnosti mandátu krajského zastupitele s mandátem náměstka ministra se rozhodl Milan Daďourek odstoupit z pozice trojky na kandidátce Pirátů z Vysočiny do krajských voleb 2024. „Milanovo rozhodnutí je cestou, jak prosazovat kvalitní pirátskou politiku na té nejvyšší úrovni. Takže i když nám bude na krajské kandidátce chybět, jsem ráda, že pozici náměstka na ministerstvu zemědělství přijal a nadále zůstáváme v úzkém kontaktu a spolupráci i na krajských tématech,” uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina a současně lídryně Pirátů pro krajské volby v letošním roce.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.