Čtvrtek, 29 září, 2022
More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyDílo, které prošlo ohněm. Senátorka Jelínková zahájila v Senátu výstavu restaurovaných mozaik...

  Dílo, které prošlo ohněm. Senátorka Jelínková zahájila v Senátu výstavu restaurovaných mozaik Křížové cesty

  -

  Senátorka a místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková dnes v prostorách Senátu Parlamentu České Republiky zahájila výstavu keramických děl s názvem „Dílo, které prošlo ohněm.“


  Dvojice akademických restaurátorů Passionaria Parik a Vojtěch Pařík museli znovu objevit zaniklou technologii a pracují úspěšně již 13 let na záchraně mozaik Křížové cesty, která se stala Národní kulturní památkou. Restaurují zpodobnění věrozvěstů Cyrila a Metoděje z roku 1912, které je dílem akademického malíře Jano Koehlera, autora mozaikové výzdoby Jurkovičovy Křížové cesty na sv. Hostýně. Podle jeho kartonu vytvořili restaurátoři Křížové cesty v posledních dvou letech malovanou keramickou mozaiku v materiálu trvalém. Vysokopálená kamenina dává záruku, že toto dílo, které připomíná počátek naší státnosti, nikdy nezanikne.

  „Kultura a umění je to, co nás utváří, co nás obohacuje a co nás posouvá. Proto jsem se rozhodla vystavit a ukázat veřejnosti tato nádherná keramická díla také v krásných a důstojných prostorách Senátu. Běžně jsou k vidění na sv. Hostýně v našem Zlínském kraji,“ řekla Šárka Jelínková a tím, že díla budou v Senátu vystavena do 12. září 2022.


  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  KDU-ČSL
  KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
  KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,735FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  232SledujícíNásledovat
  1,120OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky