DomůZprávy a názoryTiskové zprávyLidovecké hovory - Pavla Löwenthalová: V podnikání i běžném životě považuji za...

Lidovecké hovory – Pavla Löwenthalová: V podnikání i běžném životě považuji za důležité velkou míru svobody

-

Pawla Löwenthalová je zkušená komunální politička a vybudovala úspěšně jednu z největších zemědělských firem na Bruntálsku. V Senátu chce řešit především problémy občanů z regionu a také problematiku zemědělství.


Jak byste sama sebe představila voličům? 
Narodila jsem se v Krnově a s výjimkou studií zde žiji celý život. Znám dokonale region a snad i potřeby lidí tady. Pracovně se s mužem věnujeme rodinné zemědělské firmě, kterou jsme vybudovali od nuly. Jsem také aktivní v komunální politice, nyní jako zastupitelka města. 


Proč jste se rozhodla kandidovat do Senátu?
V podnikání i běžném životě považuji za důležité velkou míru svobody a nemám ráda zbytečné zatěžování různými nadbytečnými nařízeními a vyhláškami. Také chci povědomí o našem regionu přenášet dál, neboť je v mnohém specifický.

Od roku 2014 působíte v komunální politice. Co byste shrnula jako největší úspěch za toto období? 
První čtyři roky, kdy jsem byla radní, jsem se věnovala zodpovědně správě majetku. Podařilo se například část bývalé školy přebudovat v komunitní bydlení pro seniory a do druhé části umístit školu. Také jsme podporovali sportování mládeže, kulturu a sociální služby, které jsou v Krnově na vysoké úrovni. Čtyři roky v opozici byly těžší, ale opět se nám i zde povedlo zastavit plánovanou demolici domů a nyní je nabízíme k rekonstrukci a máme dostatek zájemců. 


Pokud uspějete s kandidaturou do Senátu, my všichni věříme, že ano, jaké oblasti se budete věnovat? 
Budu chtít přenášet problémy občanů z regionu ,,výše“. Jakožto zemědělec se chci věnovat také zemědělství, protože zemědělci jsou producenty potravin a zároveň svou činností kultivují krajinu. Jsme příhraniční region, proto se chci také věnovat většímu rozvoji česko-polské spolupráce. Zajímá mne využití komunitní energetiky a s tím spojené zvyšování naší soběstačnosti v energiích.


Jak byste z pozice senátorky chtěla pomoci vašemu volebnímu obvodu, tedy Bruntálsku? 
Chci zvyšovat povědomí o Bruntálsku, je to specifický region. Ráda bych pracovala na tom, aby se zastavil odliv občanů a aby se sem mladí lidé po ukončení studií zase vraceli.305395293_155401513830909_2552814292956584892_n.jpg


Jakou roli vidíte v Senátu? 
Senát je pro mne pojistkou demokracie, mnohdy napravuje zákony předložené Poslaneckou sněmovnou a sám může zákony také předkládat. Řekla bych, že senátoři mají vyšší míru svobodného rozhodování. 


Co pro vás lidovci znamenají? 
Lidovci se drží svých konzervativních zásad a tím jsou pro lidi čitelní, zároveň nepostrádají velkou míru sociální citlivosti a snaží se také respektovat jiný názor.   


Úspěšně jste vybudovala jednu z největším zemědělských firem na Bruntálsku, která v roce 2008 získala stříbrné ocenění Farma roku, v roce 2019 vyhrála cenu ministra zemědělství. Co stálo za tímto úspěchem? 
Řekla bych, že asi to, že jsme firmu budovali odspoda jako rodinný podnik na majetku vráceném po mých prarodičích. Navázali jsme tak na tradici a systematicky postupovali dál. Společně jsme nápady pomalu realizovali. Také je za tím velké míra systematičnosti mého muže a jeho vize, já jsem spíš trošku ,,střelec“, dělbou práce a tím, že se vzájemně doplňujeme. To funguje dobře.  Dále to, že stavíme na rodinné firmě.


Věnujete se oblasti zemědělství. Co vidíte jako prioritu v této oblasti pro následující období? 
Pro zemědělce si přeji, aby byli zatěžováni co nejmenší byrokracií a veřejnost pochopila, že to oni díky svým zkušenostem vědí, co mají dělat. Jsou to právě oni, kdo nejlépe vědí, jak se mají starat správně a šetrně o půdu a díky nim můžeme být soběstační a nezávislí v produkci potravin.      


O koho se v životě můžete opřít? 
Jednoznačně o svou rodinu a blízké přátele.305180796_155399710497756_3351609796007993224_n.jpg


Jak trávíte volný  čas? Případně co Vám dodává motivaci do další práce? 
Jsem ráda venku. Ať už pracuji na zahradě nebo chodím na procházky (ranní procházky mi neskutečně pomáhají si utřídit myšlenky). Ráda si zahraji tenis, v zimě chodím na běžky nebo jedeme na hory. Taky ráda čtu, baví mne historické knihy i detektivky. Často navštěvujeme s rodinou zajímavá místa u nás a také v sousedním Polsku. 


Za rozhovor děkuje Václav Rendl

Profil
Vystudovala jsem Vysoká škola veterinární v Brně, obor všeobecné veterinární lékařství. Jsem vdaná, manžel je taky veterinář, ale věnujeme se zemědělství. Máme dva syny, Jiří má 21 let a již pracuje s námi ve firmě, Václav má 16 let a studuje víceleté gymnázium. Mé koníčky jsou procházky se psem, zahrada, návštěvy koncertů, různá společná setkávání v rámci farnosti, spolku U synagogy, zemědělského spolku, atd. Čtyři roky jsem byla radní v Krnově, nyní jsem čtvrtým rokem v zastupitelstvu.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.