DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMarian Jurečka (KDU-ČSL): rodina se dvěma dětmi může získat téměř 20 tisíc...

Marian Jurečka (KDU-ČSL): rodina se dvěma dětmi může získat téměř 20 tisíc korun za jediný měsíc

-

Současná krize zaviněná mimo jiné ruskou agresí na Ukrajině dopadá na všechny. V České republice však funguje robustní sociální systém, který lidem v případě potřeby umí efektivně pomoci. V souvislosti se zvyšujícími se náklady na bydlení je kromě energetického tarifu, který představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, klíčovým nástrojem pomoci třeba příspěvek na bydlení. Ten byl výrazně zjednodušen a lze o něj požádat jednoduše online. Přinášíme modelové příklady, na kterých ilustrujeme, v jaké výši mohou lidé získat pomoc v rozdílných životních situacích.


„Stále slýcháváme, že je vláda nečinná a našim občanům v současné krizi nepomáhá. Na konkrétních číslech jasně vidíme, že to není pravda. Na pomoc občanům jsme vyčlenili celkově 177 miliard korun. I podle statistik nezávislé evropské instituce IFIs je Česká republika v míře pomoci občanům v poměru k HDP na 4. místě v rámci celé EU,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Co ale chci zdůraznit, je především to, aby se lidé nebáli o pomoc požádat, pokud ji potřebují. Jasně vidíme, že stát může každému podat pomocnou ruku, pokud to bude nutné,“ dodal.

Konkrétní modelové příklady současné pomoci státu (za říjen 2022 díky kombinaci současných opatření – příspěvku na bydlení, energetického tarifu a příspěvku na dítě)

• Čtyřčlenná rodina se dvěma malými dětmi žijící v nájemním bydlení v krajském městě. Čistý příjem rodiny je necelých 38 400 Kč, náklady na bydlení činí 18 600 Kč (z toho 3 700 Kč platí za elektřinu).

Příspěvek na bydlení 6 273 Kč
Úsporný tarif 3 500 Kč
Jednorázový příspěvek na dítě 10 000 KčPomoc celkem 19 273 Kč

• Samoživitelka se dvěma malými dětmi žijící v nájemním bydlení v krajském městě. Čistý příjem rodiny je 27 300 Kč, náklady na bydlení činí 15 600 Kč (z toho 2 000 Kč platí za elektřinu). Říjnové náklady na elektřinu jí úsporný tarif pokryje celé (2 000 Kč), v listopadu pak bude doplácet pouze 500 Kč (úsporný tarif jí doplatí 1 500 Kč, čímž se dostane na výši podpory 3 500 Kč za energie).

Příspěvek na bydlení 6 813 Kč
Úsporný tarif 2 000 Kč
Jednorázový příspěvek na dítě 10 000 KčPomoc celkem 18 813 Kč

• Seniorka žijící ve vlastním domě v malém městě. Čistý příjem má 13 800 Kč, náklady na bydlení činí 6 800 Kč (z toho 4 000 Kč platí za elektřinu).

Příspěvek na bydlení 2 092 Kč
Úsporný tarif 3 500 KčPomoc celkem 5 592 Kč

Pozn.: Úsporný tarif se z pohledu nároku na sociální dávky nepovažuje za příjem a při např. výpočtu nároku na příspěvek na bydlení se na náklady na energie kryté úsporným tarifem hledí, jako kdyby je hradil žadatel. Domácnosti tedy kvůli úspornému tarifu nepřijdou o nárok na PnB pro další čtvrtletí a jiné dávky


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.