DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMarian Jurečka (KDU-ČSL): Sliby plníme! Vláda zítra projedná dřívější odchod do důchodu...

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Sliby plníme! Vláda zítra projedná dřívější odchod do důchodu pro zdravotnické záchranáře

-

Vláda zítra projedná návrh zákona, který zajistí dřívější odchod do důchodu pro zdravotnické záchranáře. Do důchodu budou moci odejít dříve po odpracování určitého počtu směn. Bude stanovena maximální hranice, o kterou lze odchod zkrátit.


Snížení důchodového věku se bude vztahovat na následující profese: členy výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, operátory zdravotnického operačního střediska a pomocného operačního střediska zdravotnické záchranné služby a záchranáře horské služby. 


„Profese zdravotnického záchranáře je fyzicky, ale hlavně psychicky neobyčejně náročná a vyžaduje bezchybný zdravotní stav, proto je správné jim časnější odchod do důchodu umožnit. Minulá vláda původní verzi zákona chybně napsala, návrh tak obsahoval formální nepřesnosti. Konkrétně chyběl mechanismus, jak má Česká správa sociálního zabezpečení předčasný důchod vypočítat a kdo konkrétně jej může dostat. Hrozilo tedy, že žádosti budou zamítány. Za ministerstvo práce a sociálních věcí opravenou verzi zákona zítra předložím vládě, čímž naplníme slib pracovníkům v této náročné profesi,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí a předseda lidovců Marian Jurečka s tím, že podrobnosti představí zítra po jednání vlády.

„Se záchranáři jsem strávil téměř 25 let života při urgentních jízdách pro nemocné novorozence, a tak vím, jak fyzicky a psychicky náročné povolání to je a jak jsou při výkonu služby všichni závislí na dobrém zdraví. Ve vícesměnném provozu a pod enormním psychickým tlakem se dřívější důchod stává přirozenou věcí, kterou se společnost může těmto profesionálům odvděčit. Oni státu opravdu dávají maximum a já si vážím toho, že zákon bude schválen díky našemu ministrovi Marianovi Jurečkovi,” doplnil senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL).


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.