Čtvrtek, 29 září, 2022
More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMPSV: Týdny sociálního podnikání přispějí k lepšímu zapojení sociálně znevýhodněných lidí na...

  MPSV: Týdny sociálního podnikání přispějí k lepšímu zapojení sociálně znevýhodněných lidí na trh práce

  -

  V Poslanecké sněmovně dnes odstartovaly Týdny sociálního podnikání. Od září až do prosince zde proběhne řada akcí, které představí práci sociálních podniků prostřednictvím představení nabídky produktů, které v nich vznikají, ale také výstav, setkání, seminářů nebo kulatých stolů. Záštitu nad Týdny sociálního podnikání převzalo MPSV. Resort ještě v letošním roce plánuje předložit návrh zákona o sociálním podnikání.


  „V prosinci předložíme už finální návrh zákona o sociálním podnikání. Bude reagovat i na podněty, které vzejdou z Týdnů sociálního podnikání. Naším cílem je po několika neúspěšných pokusech předchozích vlád konečně komplexně a systémově zlepšit podmínky pro sociálně znevýhodněné občany na trhu práce, nastavit pro ně férovější pravidla, a tím usnadnit jejich integraci do společnosti,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj by nová pravidla měla platit od začátku roku 2024.

  Zákon o sociálním podnikání rozšíří možnosti zaměstnávání lidí se sociálním i zdravotním znevýhodněním s využitím sociálních podniků. Týkat se to bude například mladých lidí opouštějící dětské domovy, propuštěných vězňů, dlouhodobě nezaměstnaných, lidí bez vzdělání nebo z problematických sociálních prostředí. Sociální podniky budou připravovat s pomocí státu tyto zaměstnance na přechod na otevřený trh práce. Do budoucna se má koncept i dále rozvíjet, v plánu je zapojení dalších resortů, aby se zákon obohatil i o sociální podniky například v oblasti kultury nebo životního prostředí.

  V současné době funguje takzvaný chráněný trh práce, přičemž podniky mohou za určitých podmínek získat příspěvky od státu na náklady a mzdy. „Podle toho, jak mapujeme aktuální situaci, podmínky pro práci s hendikepovanými nejsou nastaveny zdaleka ideálně a mnohdy ani neplní svůj účel,“ doplnil ministr Jurečka.

  V rámci Týdnů sociálního podnikání, nad nimiž MPSV převzalo záštitu, proběhnou kulaté stoly, proběhnou konference či seznámení hendikepovaných s legislativními procesy. Sérii akcí zakončí prosincová výstava na půdě Senátu a předložení návrhu zákona o sociálním podnikání. Podrobnější program Týdnů sociálního podnikání najdete zde.


  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  KDU-ČSL
  KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
  KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,735FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  232SledujícíNásledovat
  1,120OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky