DomůZprávy a názoryTiskové zprávyNedopustíme opakování případu Doroty Š., násilí v sociálních službách je nutné řešit...

Nedopustíme opakování případu Doroty Š., násilí v sociálních službách je nutné řešit systémově. Richterová iniciovala konkrétní zlepšení

-

Praha, 20. dubna 2023 – Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová dnes spolu s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR uspořádala kulatý stůl na téma „Proti násilí v sociálních službách”. Výskyt násilí (mimochodem to je celosvětový fenomén) v sociálních službách představuje závažný problém, který výrazně ohrožuje fyzické i duševní zdraví klientů, kteří se často nemohou bránit a nemají se leckdy na koho obrátit. Tématem bylo i násilné jednání vůči seniorům. Na semináři byla řešena otázka metodických postupů pro řešení a prevenci nevhodného chování vůči klientům a zvyšování kvality systému sociálních služeb prostřednictvím vytvoření kvalitního systému včasného vzdělávání pracovníků v sociálních službách.

Násilí a agresivita patří vedle sexualizovaného násilí a nakládání s mocí k nejvíce tabuizovaným tématům v sociálních službách a v pomáhajících profesích vůbec. Projevy násilí mohou být často na úrovni zanedbávání a mohou mít latentní a skrytou podobu.

„Právo na důstojný život nesmí být nikomu upíráno. Potřebujeme systémově zlepšit péči nejen o mentálně postižené pacienty v sociálních službách, ale všech, kteří se často nemohou proti projevům násilí nijak účinně bránit. Aby se už neopakoval případ Doroty Š., která byla svým pečovatelem týrána a nakonec usmrcena. Jde o podporu potřebných sociálních služeb, zajištění funkční prevence a v neposlední řadě i o podporu, nebojím se říct, láskyplnosti v sociálních službách. I když se nás to nyní třeba bezprostředně netýká, jednou budeme sociální služby potřebovat všichni, a to buď my sami či naši blízcí,” uvedla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.

„Prevence takových tragédií si žádá systémová pravidla. Proto ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a zástupci MPSV přicházíme s návrhem změny kvalifikačních kritérií, s cílem zacelit dnešní mezeru ve vzdělávání pracovníků v sociálních službách. Nyní je nutné absolvovat kvalifikační kurz do 18 měsíců od nástupu do zaměstnání. To je rok a půl bez nutné kvalifikace. Do doby splnění této podmínky oficiálně vykonává zaměstnanec činnost pracovníka v sociálních službách pod dohledem odborně způsobilého pracovníka v sociálních službách. Poskytovatelé většinou otálejí a zaměstnance vysílají na kurz zpravidla až po roce, a to je pozdě. Nově navrhujeme, aby měli zaměstnanci povinnost nutný úvodní kvalifikační kurz absolvovat do tří měsíců,” zdůraznila Richterová.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.