DomůZprávy a názoryTiskové zprávySenátorky a senátoři za KDU-ČSL podpořili v Senátu snížení spotřební daně na...

Senátorky a senátoři za KDU-ČSL podpořili v Senátu snížení spotřební daně na naftu a zastropování ceny elektřiny a plynu

-

Senát dnes schválil možnost vlády zastropovat ceny elektřiny a plynu. Cena silové elektřiny bude nově omezená maximální částkou 6 korun včetně DPH a plyn cenou 3 koruny včetně daně z přidané hodiny za kilowatthodinu. Zároveň bylo schválené pokračování snížené sazby na motorovou naftu o 1,50 Kč na 1 litr až do konce roku 2023. Snížení daně mělo původně platit pouze do 30. září 2022 jako dočasná úleva pro řidiče od vysokých cen pohonných hmot zapříčiněných rostoucími cenami ropy a paliv na světových trzích v důsledku ruské agrese na Ukrajině. 


„Náš klub podpořil pokračování snížení sazby na motorovou naftu o 1,50 Kč na litr i po celý rok 2023. Snížení se při započtení DPH může promítnout do konečných cen pro řidiče až o 1,80 Kč na litr,“ popsal pozici klubu při schvalování zákona o spotřebních daních senátor a místopředseda klubu KDU-ČSL a nezávislí Lumír Kantor. Pro Kantora je to správná cesta, jak podpořit konkurenceschopnost našich dopravců a zajistit udržitelnost naší veřejné dopravy.


Podporu senátorek a senátorů měla také novela energetického zákona, která umožní vládě stanovit strop ceny u elektřiny a u plynu. „Vidím to jako důležitý nástroj, jak ochránit zákazníka proti nekorektním smlouvám dodavatelů a proti různým spekulativním postupům. Je správné, že vláda bude mít kompetenci chránit trh a dodávky tím, že může zakázat prodej energií třetím osobám,“ vysvětlila svůj postoj místopředsedkyně horní komory Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a připomněla také, že vláda nově může přikázat výrobu energií pro potřebné skupiny obyvatel.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.